Indický dluh: chybovali úředníci

Sabina Slonková
17. 1. 2006 0:01
Praha - Za milionové ztráty, které státu vznikly při vymáhání státního dluhu za Indií, nesou podle zjištění deníku Aktuálně.cz vinu úředníci z ministerstva financí.

Jejich roli bude zkoumat policie, na kterou se resort obrátil trestním oznámením.

Deník Aktuálně.cz už v neděli informoval, že státu při vypořádání indického dluhu vznikla škoda 70 milionů korun a hrozí, že o další miliony přijde. Celková ztráta by se tak mohla vyšplhat až ke 170 milionům.

Kontrola: Smlouva na úkor státu

Nynější potíže mají kořeny v roce 1996, kdy ministerstvo financí - vedené Ivanem Kočárníkem - uzavíralo smlouvu s českou textilní společností Lanatex, která se pak na umoření pohledávky podílela. Kontroloři ministerstva nyní konstatovali, že dohoda šla firmě na ruku na úkor státu.

Pasáž o sankčních poplatcích, které by měla firma platit za opožděné odvody do státního rozpočtu, byla uzavřena v rozporu s předpisy. A tyto sankce nadto úředníci resortu vůbec nevymáhali.

"Penále, neúčtované ministerstvem firmě Lanatex, dosáhlo ke škodě státu dle dostupných podkladů 69 916 863 korun," píší kontroloři ve své zprávě pro vedení ministerstva.

Úředníci resortu navíc opakovaně společnosti Lanatex vyšli vstříc a dali firmě odklad splátek. Kontroloři ale nyní dospěli k závěru, že si ministerstvo dostatečně neověřilo, zda je ke splátkovému kalendáři vůbec důvod.

"Odpovědnými pracovníky ministerstva nebyly ověřeny uváděné důvody a nelze vyloučit, zda jejich benevolencí nedocházelo k bezúročnému profinancování obchodních aktivit firmy Lanatex," stojí v již citované kontrolní zprávě.

Finance: Viníci tu už nepracují

Většina odhalených pochybení spadá do doby, kdy s firmou Lanatex uzavíral dohodu bývalý náměstek ministra financí Vladimír Rudlovčák.

Ten opustil resort poté, co ministerstvo nečinně přihlíželo miliardovému tunelu v CS Fondech. Rudlovčák zemřel před třemi lety.

V pochybných krocích ale pokračovali i úředníci v minulých letech. Jak byli potrestáni?

"Lidé, kteří jsou za případná pochybení odpovědní, už na ministerstvu nepracují," uvedla bez blizších podrobností mluvčí ministerstva Petra Krainová.

Detaily o vymáhání indické pohledávky ministerstvo oficiálně nezveřejňuje; ostatně jako v případě kterékoli deblokace státního dluhu v zahraničí. Mluvčí Krainová pouze potvrdila, že ministerstvo podalo kvůli případu trestní oznámení.

Jako poslední měl indický dluh na starost Sobotkův náměstek Ladislav Zelinka, který na funkci rezignoval loni po aféře s peruánským dluhem. Zelinka říká, že se závěry kontroly seznámen nebyl a on sám o žádných potížích neví.

"Měl jsem na starost tu část, která se týkala Indie a České republiky. Ve chvíli, kdy jsme to dovedli do zdárného konce a pohledávka byla umořena, už to bylo mimo mě. Co se týkalo té firmy, už jsem neměl na starost," sdělil Aktuálně.cz Zelinka.

Firma slibuje, že vše vrátí

Samotní zástupci společnosti Lanatex jakékoli pochybnosti odmítají.

Uznávají sice, že mají vůči státu ještě stále dluh, tvrdí ale, že vše v rámci splátkových kalendářů doplatí. "Nemáme sebemenší důvod chovat se jinak," tvrdí předseda představenstva firmy Jiří Sýkora.

Pohledávka za Indií pochází z komunistické éry. Po rozdělení Československa Indie samostatné České republice dlužila 1,7 miliardy korun.Vlády obou států se dohodly, že indickou pohledávku bude možné používat jen k nákupu indického zboží.

V praxi pak stát uzavíral dohody se soukromými společnostmi, které nakupovaly indické výrobky - zejména textilní - a odpovídající sumu pak odváděly do státního rozpočtu. Indický dluh už je nyní umazán, státu ale naopak dluží firmy, které se na deblokaci podílely.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy