Houška z Čepra dostal čtyři roky za nevýhodné obchody, musí zaplatit 260 milionů

ČTK ČTK
22. 5. 2019 12:53
Bývalý obchodní ředitel Čepra Alexandr Houška si odpyká čtyři roky vězení za porušování povinností při správě majetku státního distributora paliv. Trest mu pravomocně potvrdil odvolací Městský soud v Praze, který v dubnu rozhodl stejně i ohledně někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece. Pro oba muže platí společná povinnost nahradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky, kterou způsobili nevýhodnými obchody. Houška musí navíc sám uhradit dalšího 1,4 milionu.
Alexandr Houška
Alexandr Houška | Foto: ČTK

"To rozhodnutí není překvapivé, protože my jsme už takto rozhodli ohledně obžalovaného Kadlece a postavení obou obžalovaných ve věci bylo de facto stejné," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová. "Postupovali jste zcela jednoznačně v neprospěch společnosti Čepro," řekla Houškovi.

Čepro podle verdiktu od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Zmíněná firma přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Houška v Čepru pracoval už v 90. letech jako systémový analytik. Podnik opustil po nástupu nového vedení a vrátil se v roce 2003 poté, co se do čela Čepra postavil Kadlec a nabídl mu práci. Působil pak jako obchodní ředitel a časem i jako místopředseda představenstva.

Plnili jsme strategický úkol

Třiapadesátiletý Houška i o tři roky starší Kadlec vinu od počátku odmítali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU - tedy obměnu paliv. Podle soudu však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.

Soudy obžalobu řešily od roku 2010. Oba muže původně celkem třikrát zprostila viny soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, které nakonec odvolací senát kauzu odebral za nerespektování jeho pokynů. Soudkyně Brázdilová uvedla, že pokud by proces skončil dřív, uložené tresty by byly nepochybně přísnější. Soudci totiž takto museli přihlédnout k tomu, že od spáchání trestné činnosti již uplynula dlouhá doba.

Kadlec si má za mřížemi odpykat celkem sedm let. Čtyřletý trest za nevýhodné obchody mu totiž soud minulý týden navýšil kvůli daňovému úniku. Tento verdikt však zatím není pravomocný.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy