reklama
 
 

Houška z Čepra dostal čtyři roky za nevýhodné obchody, musí zaplatit 260 milionů

22. 5. 2019 12:53
Bývalý obchodní ředitel Čepra Alexandr Houška si odpyká čtyři roky vězení za porušování povinností při správě majetku státního distributora paliv. Trest mu pravomocně potvrdil odvolací Městský soud v Praze, který v dubnu rozhodl stejně i ohledně někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece. Pro oba muže platí společná povinnost nahradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky, kterou způsobili nevýhodnými obchody. Houška musí navíc sám uhradit dalšího 1,4 milionu.

"To rozhodnutí není překvapivé, protože my jsme už takto rozhodli ohledně obžalovaného Kadlece a postavení obou obžalovaných ve věci bylo de facto stejné," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová. "Postupovali jste zcela jednoznačně v neprospěch společnosti Čepro," řekla Houškovi.

Čepro podle verdiktu od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Zmíněná firma přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Houška v Čepru pracoval už v 90. letech jako systémový analytik. Podnik opustil po nástupu nového vedení a vrátil se v roce 2003 poté, co se do čela Čepra postavil Kadlec a nabídl mu práci. Působil pak jako obchodní ředitel a časem i jako místopředseda představenstva.

Plnili jsme strategický úkol

Třiapadesátiletý Houška i o tři roky starší Kadlec vinu od počátku odmítali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU - tedy obměnu paliv. Podle soudu však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.

Soudy obžalobu řešily od roku 2010. Oba muže původně celkem třikrát zprostila viny soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, které nakonec odvolací senát kauzu odebral za nerespektování jeho pokynů. Soudkyně Brázdilová uvedla, že pokud by proces skončil dřív, uložené tresty by byly nepochybně přísnější. Soudci totiž takto museli přihlédnout k tomu, že od spáchání trestné činnosti již uplynula dlouhá doba.

Kadlec si má za mřížemi odpykat celkem sedm let. Čtyřletý trest za nevýhodné obchody mu totiž soud minulý týden navýšil kvůli daňovému úniku. Tento verdikt však zatím není pravomocný.

autor: ČTK | 22. 5. 2019 12:53

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama