Hospodu někdo zapálil úmyslně, tvrdí Mynář. Novináře obvinil z ohrožení svého života

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2022 19:19
Požár restaurace v Osvětimanech na Uherskohradišťsku nebyla náhoda ani nehoda, oheň někdo založil úmyslně. V pondělním prohlášení na webu Hradu to řekl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, jehož firma hospodu Na Srubu vlastní. Tvrdí, že v ní měl původně být se svou rodinou i v den, kdy tam hořelo. Událost spojil s "nenávistnou kampaní médií." Hasiči vyšetřování příčin ještě neukončili.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: Kancelář prezidenta republiky

Mynář řekl, že podle prvních zjištění vyšetřovatelů tento požár někdo založil úmyslně. Tvrdí, že je léta svědkem nenávisti ze strany některých médií. Snažil se s tím podle svých slov bojovat, argumentovat, vysvětlovat. "Ale s nenávistí boj nelze vyhrát. Až donedávna, kdy tento srub vyhořel. Ten den, kdy se to stalo, jsem tu měl se svou rodinou trávit prodloužený víkend. A jen onemocnění mého syna znamenalo to, že jsme zůstali v Praze, a ne v Osvětimanech. Nechci ani domyslet, jaká hrůza se mohla stát," uvedl Mynář.

"Příčina požáru v Osvětimanech je nadále v šetření, čeká se na výsledky expertiz," řekla v pondělí mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

K události podle Mynáře vedla nenávist některých novinářů z České televize, serverů Seznam Zprávy, Respektu, Deníku N či iROZHLASu. "Tito všichni ohrozili životy mých dětí a mojí rodiny," dodal. 

Zmíněná média se proti Mynářově kritice ohradila. "Zpravodajství Českého rozhlasu se řídí důsledně zákonem o ČRo a Kodexem ČRo. Podobná nařčení kategoricky odmítáme," sdělil mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. "Některé hlouposti si komentář opravdu nezaslouží. Pokud bych to měl říct ostřeji - je mi neskutečně líto, že v naší zemi máme na Hradě tak nekompetentní a pochybné lidi, jako je pan Mynář, trestně stíhaný člověk bez (bezpečnostní) prověrky," uvedl šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.

"Deník N si plně stojí za všemi zpravodajskými zjištěními, která v souvislosti s veřejným působením Vratislava Mynáře v posledních letech publikoval. Texty Deníku N byly vždy ve veřejném zájmu a sám kancléř Mynář jejich obsah nikdy věcně nezpochybnil," sdělil k Mynářovým výrokům šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek.

Šéfredaktor časopisu a serveru Respekt Erik Tabery označil Mynářova tvrzení o nenávisti médií za zastírací manévr. "Ano, věnujeme se krokům kancléře, protože se nejde nevěnovat někomu, kdo se chová spíše jako šéf mafiánského klanu než jako státní úředník. A všechna naše zjištění byla potvrzena nezávislými institucemi," uvedl dnes na webu Respektu.

Na adresu médií Mynář řekl, že jim nikdy nepodlehne. "Nikdy se před vámi neskloním. Vždy budu pracovat pro prezidenta Miloše Zemana a nikdy nebudu dělat, co si přejete vy. Tento srub vybuduji znova," dodal. Restauraci chce obnovit kvůli zaměstnancům, spolupracovníkům i lidem z blízkého okolí a z Osvětiman. Ty, kteří "každý boží den pořádáte hon na mě a moji rodinu", vyzval, aby domýšleli důsledky svých činů.

Hospoda v dřevěné budově v Osvětimanech shořela minulé úterý, škoda dosáhla podle prvních odhadů zhruba 20 milionů korun. Zjišťování příčiny potrvá podle dřívějšího vyjádření mluvčí hasičů delší dobu. "Závěr bude otázkou několika týdnů," řekla minulý týden Javoříková. Na místo byl povolán psovod se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření i specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz z Frýdku-Místku. Podle policie vyšetřovatelé pracují s možnostmi, že požár vznikl z nedbalosti, kvůli technické závadě nebo že byl založen úmyslně. V době vzniku požáru podle vyšetřovatelů v objektu nikdo nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy