Hlavní hygienik Vít končí. Vystřídat ho má Valenta

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 10. 2012 16:32
Víta policie v březnu obvinila mimo jiné pro podezření ze zneužití pravomocí
Hygienik Michael Vít.
Hygienik Michael Vít. | Foto: ČTK

Praha - Hlavního hygienika Michaela Víta, jehož odvolání chystá ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), zřejmě vystřídá šéf liberecké krajské hygieny Vladimír Valenta.

Návrh na odvolání Víta a jmenování Valenty je připraven na jednání vlády. "Materiály včetně životopisu kandidáta na nového hygienika jsem již podepsal a odeslal na vládu. Věřím, že pan premiér je zařadí na nejbližší možný termín jednání tak, aby mohlo být o kandidátovi rozhodnuto co nejdříve," komentoval změny Heger.

Zprávu o svém postupu odmítl Valenta komentovat.

Heger na pondělní tiskové konferenci uvedl, že konečné rozhodnutí patří vládě. "Není to v pravomoci ministerstva zdravotnictví," upřesnil.

Neplacená dovolená

Dlouholetého hlavního hygienika Víta policie v březnu obvinila pro podezření ze zneužití pravomocí a porušení povinností při správě cizího majetku manipulováním zakázek na poradenství. Od jara je vysoký úředník na neplacené dovolené.

Ve druhé polovině září požádala policie žalobce o prodloužení vyšetřování. Pokud se Vítova vina prokáže, hrozí mu až desetileté vězení.

Podle Hegera udělal Michael Vít pro hygienu mnoho dobrého a patří mu za to dík. "Po třinácti letech je ovšem třeba chápání veřejného zdraví posunout o něco dopředu, přičemž MUDr. Valenta je podle mne tím správným kandidátem," sdělil ministr.

Funkci hlavního hygienika nyní vykonává jeho zástupkyně Viera Šedivá. Heger už začátkem června avizoval, že podle vývoje v případu by Vít měl skončit po prázdninách jako hlavní hygienik i ministerský náměstek. Funkci vykonával od 10. března roku 2000.

Třiapadesátiletý Valenta řídí krajskou hygienu v Libereckém kraji 11 let. Předtím byl deset let okresním hygienikem a ředitelem okresní hygienické stanice v Liberci. Promoval v roce 1983 na lékařské fakultě hygienické, dnes třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti je členem její vědecké rady. Vyučuje na několika dalších školách.

 

Právě se děje

Další zprávy