Řeka Morava může stoupat až na třetí povodňový stupeň. Rozvodní se i Labe či Jizera

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
11. 2. 2024 9:12
Řeka Morava může v oblasti Jeseníků vystoupat až na nejvyšší třetí povodňový stupeň. Také Labe v Ústeckém kraji pozvolna stoupá. Na východě Čech byly v neděli ráno povodňové stupně na 11 místech. Druhý stupeň ale platí na Labi jen v Němčicích, na zbylých deseti místech byl první stupeň, tedy bdělost.
Řeka Labe. Ilustrační fotografie.
Řeka Labe. Ilustrační fotografie. | Foto: Arnika

Výstraha před vzestupem hladin na třetí stupeň platí pro území kolem Šumperka, Mohelnice a Zábřehu. "Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku," varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Kvůli vydatnému dešti a odtávání sněhu budou stoupat toky i v povodí horního Labe, Jizery a Cidliny, kde mohou dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity.

Na druhý stupeň již vystoupala hladina Labe ve Vestřevi na Trutnovsku. Naopak v Němčicích na Pardubicku klesla z druhého na první, který znamená bdělost. Na východě Čech byly po nedělním poledni povodňové stupně na 13 místech, ráno na 11, a to na Labi, Úpě, Bystřici, Cidlině a Orlici. Hladiny řek v podhůří Krkonoš stoupaly, vyplynulo z dat Povodí Labe. 

V Královéhradeckém kraji byl první stupeň na Labi ve Špindlerově Mlýně, ve Vestřevi, pod přehradou Les Království, ve Stanovicích u Dvora Králové nad Labem a v Hradci Králové pod soutokem s Orlicí. Dále také na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Úpě ve Zliči a na Cidlině v Novém Bydžově a Chlumci nad Cidlinou. V Pardubickém kraji byla bdělost na Labi v Přelouči.

Hladina dolního toku Labe v Ústeckém kraji nadále pozvolna stoupá. První povodňový stupeň platí v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. V Ústí se hladina blíží pěti metrům. Uzavřena zůstává silnice do Dolního Žlebu, části Děčína.

Kromě zavření cesty do Žlebu zatím nezpůsobuje zvýšení hladiny řeky na severu Čech žádné komplikace. Komunikace do této části Děčína byla naposledy zavřená od 22. prosince do 11. ledna. Místní takto dlouhou uzavírku nepamatují, ačkoliv jsou na zatopení cesty i několikrát do roka zvyklí. Jiná silnice tam nevede, lidé musí využívat železnici. Do Dolního Žlebu město přesunulo pro případ potřeby hasičskou techniku. Děčínská radnice také uzavřela průjezd pod Tyršovým mostem a nechala postavit protipovodňovou zeď u Parolodi.

 

Právě se děje

Další zprávy