Havel drží hladovku za Uzunogla

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 3. 2007 11:05
Praha - Bývalý prezident Václav Havel se připojil k hladovce na podporu kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunogla.
Bezdomovci i bývalý prezident, místopředseda vlády nebo katolický kněz. Zhruba sedm set lidí, kteří by se v normální společnosti ani nesetkali, si v úterý večer padali do náručí. Před třiceti lety je spojil pocit, že nelze mlčet ohledně porušování lidských práv. Ten pak vyústil ve vznik Charty 77. Hlavním řečníkem večera byl dramatik a bývalý prezident Václav Havel.
Bezdomovci i bývalý prezident, místopředseda vlády nebo katolický kněz. Zhruba sedm set lidí, kteří by se v normální společnosti ani nesetkali, si v úterý večer padali do náručí. Před třiceti lety je spojil pocit, že nelze mlčet ohledně porušování lidských práv. Ten pak vyústil ve vznik Charty 77. Hlavním řečníkem večera byl dramatik a bývalý prezident Václav Havel. | Foto: Ludvík Hradilek

Ten sám zahájil hladovku minulé úterý kvůli dlouhotrvajícímu soudnímu procesu v jeho případu.

"Mohu to potvrdit. Žádné speciální vyjádření od Václava Havla k tomu nemám, chce jednoduše vyjádřit podporu," řekl Aktuálně.cz Havlův tajemník Jakub Hladík.

Uzunoglu se podle obžaloby v roce 1994 podílel na mučení a bití dvou Kurdů. Soudy se táhnou od roku 1995 až do současnosti.

Uzunoglu ale tvrdí, že se ničeho nedopustil a že jde o spiknutí, za kterým stojí jeho bývalá obchodní konkurence. Solidární hladovku s ním údajně zahájilo 22 dalších lidí.

Havel se připojil ke Karáskovi, Fischerové či Rejžkovi

Soudce Vítězslav Rašík, který má jeho případ na starosti, ale obvinění z úmyslných průtahů popírá. Uzunoglu tvrdí, že chce hladovkou docílit toho, aby jeho kauza skončila v přiměřené lhůtě.

K Zunoglovi se protestní haldovkou připojilo už více než dvacet lidí. Ti ji drží symbolicky 24 hodin. Již v úterý se k němu připojil fyzik František Janouch a německý novinář Markus Pape. "Hladovka a jiné protestní akce se možná rozšíří i na jiná evropská města," řekl v úterý Janouch na shromáždění ke 30. výročí Charty 77.

Podle Uzunogla se připojili mimo jiné socioložka Libuše Šilhánová, bývalí poslanci Svatopluk Karásek a Táňa Fischerová, senátor Jaromír Štětina či publicista Jan Rejžek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy