Hasiči v Borovanech snížili požární poplach, zásah po požáru pneumatik pokračuje

ČTK ČTK
5. 8. 2023 10:10
Hasiči v Borovanech snížili požární poplach, zásah po požáru pneumatik pokračuje

Hasiči rozebrali halu po požáru skládky pneumatiky v Borovanech na Českobudějovicku. Vyvážejí granulátu, který se z pneumatik vyrábí. Na volné ploše ho prolévají vodou. V pátek v 22:00 snížili stupeň požárního poplachu ze třetího na druhý stupeň. Požár vypukl ve čtvrtek nad ránem a způsobil škodu 60 milionů korun. V noci na sobotu ještě některý materiál v kójích hořel, uvedl mluvčí jihočeských hasičů Vratislav Malý. "Směřuje to k tomu, že bychom zásah během soboty chtěli přiblížit konci. Ale budeme to blíž vědět až odpoledne," řekl.

Oheň zasáhl plochu v areálu firmy na rozloze více než 1,5 hektaru. Na skládce bylo 1500 tun pneumatik, v hale pak dalších 200 tun výrobku. V jednu chvíli u požáru zasahovalo 27 hasičských cisteren. "Teď se bude materiál vyvážet na plochu, kde před tím byly pneumatiky. Rozhrabali jsme ji bagry, na ni se to bude vyvážet a prohašovat," sdělil Malý.

Firma Bonus, kterou požár zasáhl, zpracovává pneumatiky. Z granulátové drtě vyrábí například materiál na plochu dětských hřišť. Uchráněná hodnota majetku činí 100 milionů korun. Recyklační linka, kterou podnik provozuje, zpracovává 30 tisíc tun ojetých pneumatik ročně.

Ve stejné lokalitě hořelo hořelo i od úterní noci do středy, když museli hasiči likvidovat požár haly a skladu s nářadím v Ledenicích na Českobudějovicku. Plameny tam způsobily škodu 25 milionů korun. Obě lokality dělí vzdušnou čarou jen stovky metrů. Policie zatím nevidí souvislost mezi požáry. Pracuje se všemi verzemi možného vzniku požáru. Podle Malého bude zjišťování příčiny požáru trvat delší dobu.

 

Právě se děje

Další zprávy