Alkoholová mapa: Každý pátý Čech ztrácí kontrolu nad pitím

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček
21. 5. 2015 11:10
Češi do sebe každý den "otočí" 7,5 milionu panáků tvrdého alkoholu.

Praha - Českými hrdly každý den proteče kolem 375 tisíc litrů čtyřicetiprocentní kořalky. To odpovídá zhruba 7,5 milionu panáků tvrdého alkoholu. Češi se tak ve spotřebě alkoholu řadí ke špici v Evropské unii.

Vůbec největší problémy s alkoholem hlásí Ústav zdravotnických informací a statistiky na střední a severní Moravě, následuje Zlínský kraj. Potíže mají i Pražané.

Alkohol přitom může za čtyři procenta všech úmrtí - nejčastěji vlivem úrazu, utonutí nebo nehody.

Podle lékařů má také vliv na zdraví člověka. Příliš vysoká spotřeba alkoholu způsobuje například rakovinu, epilepsii, deprese nebo cirhózu jater. "Téměř desetinu doby, po kterou jsou lidé nemocní, stonají právě kvůli alkoholu," uvádí Státní zdravotní ústav ve své zprávě.

Kolik alkoholu denně vypije každý průměrný Čech a ve kterých regionech lidé nejčastěji vyhledávají pomoc kvůli závislosti na alkoholu? Dozvíte se v grafice.

Foto: Jiří Kropáček

Spotřeba alkoholu v Česku

Od roku 1989 se průměrná roční spotřeba zvýšila o půl litru, v ostatních státech Evropy naopak klesala.

Průměrná roční spotřeba každého Čecha staršího 15 let je podle WHO 16,5 litru čistého lihu (o 4,3 litru více, než je průměr v jiných zemích Evropy). Třetinu spotřebovaného alkoholu představují destiláty.

Podle WHO by neměla spotřeba překročit 6 litrů na osobu za rok.

Zdroj dat: SZÚ, ČSÚ | Přepočet: Aktuálně.cz | Poznámka: malým panákem rozumíme 20 ml 40procentního alkoholu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy