Alkoholová mapa: Každý pátý Čech ztrácí kontrolu nad pitím

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček
21. 5. 2015 11:10
Češi do sebe každý den "otočí" 7,5 milionu panáků tvrdého alkoholu.

Praha - Českými hrdly každý den proteče kolem 375 tisíc litrů čtyřicetiprocentní kořalky. To odpovídá zhruba 7,5 milionu panáků tvrdého alkoholu. Češi se tak ve spotřebě alkoholu řadí ke špici v Evropské unii.

Vůbec největší problémy s alkoholem hlásí Ústav zdravotnických informací a statistiky na střední a severní Moravě, následuje Zlínský kraj. Potíže mají i Pražané.

Alkohol přitom může za čtyři procenta všech úmrtí - nejčastěji vlivem úrazu, utonutí nebo nehody.

Podle lékařů má také vliv na zdraví člověka. Příliš vysoká spotřeba alkoholu způsobuje například rakovinu, epilepsii, deprese nebo cirhózu jater. "Téměř desetinu doby, po kterou jsou lidé nemocní, stonají právě kvůli alkoholu," uvádí Státní zdravotní ústav ve své zprávě.

Kolik alkoholu denně vypije každý průměrný Čech a ve kterých regionech lidé nejčastěji vyhledávají pomoc kvůli závislosti na alkoholu? Dozvíte se v grafice.

Foto: Jiří Kropáček

Spotřeba alkoholu v Česku

Od roku 1989 se průměrná roční spotřeba zvýšila o půl litru, v ostatních státech Evropy naopak klesala.

Průměrná roční spotřeba každého Čecha staršího 15 let je podle WHO 16,5 litru čistého lihu (o 4,3 litru více, než je průměr v jiných zemích Evropy). Třetinu spotřebovaného alkoholu představují destiláty.

Podle WHO by neměla spotřeba překročit 6 litrů na osobu za rok.

Zdroj dat: SZÚ, ČSÚ | Přepočet: Aktuálně.cz | Poznámka: malým panákem rozumíme 20 ml 40procentního alkoholu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy