reklama
 
 

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přiletěl do Česka

3. 4. 2014 23:24
Pan Ki-mun povečeřel s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Jednat do Česka přijel především o mírových misích OSN, reformě světové organizace, ochraně klimatu nebo lidských práv.

Praha - Na návštěvu České republiky dnes večer přicestoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Linkové letadlo z Bruselu s ním a jeho chotí přistálo večer na pražském Letišti Václava Havla.

Během dvoudenní návštěvy čeká šéfa světové organizace setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, prezidentem Milošem Zemanem i dalšími předními politiky. Již ve čtvrtek Pan Ki-mun povečeřel s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Večeře se Zaorálkem se podle mluvčí ministerstva Johany Grohové nesla v neformální atmosféře. Kromě situace na Ukrajině a vztahů s Ruskem zmínil Pan Ki-mun například, jak je Česká republika, a hlavně Praha, populární mezi korejskými turisty. Pan Ki-mun totiž pochází z Jižní Koreje.

"Jedním z témat byl také zájem zapojit české vojáky do mírových misí OSN, což pan generální tajemník přivítal. Rovněž poděkoval České republice za podporu lidských práv, která patří mezi naše priority v zahraniční politice," řekla mluvčí ministerstva zahraničí.

Hlavní program ale devětašedesátiletého Jihokorejce čeká v pátek. Dopoledne bude přednášet na Univerzitě Karlově, poté ho přijme ministerský předseda Sobotka. Jednat mají především o mírových misích OSN, reformě světové organizace, ochraně klimatu nebo lidských práv. Nevyhnou se ani aktuálním mezinárodním otázkám.

V pátek odpoledne se Pan Ki-mun setká také s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a prezidentem Zemanem. Česko by měl opustit v sobotu brzy ráno.

Pan Ki-mun stojí v čele Spojených národů od roku 2007 a v Česku je ve své funkci podruhé. Poprvé v ČR byl v dubnu 2011, kdy se mimo jiné setkal s tehdejším prezidentem Václavem Klausem. Předtím zavítal generální tajemník OSN do České republiky v červenci 1999. Funkci tehdy zastával Ghaňan Kofi Annan.

autor: ČTK | 3. 4. 2014 23:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama