Komise OSN chce hnát režim v KLDR před soud v Haagu

ČTK ČTK
14. 2. 2014 22:45
Vyšetřovací komise došla k závěru, že se tu páchají zločiny proti lidskosti
Vojáci KLDR.
Vojáci KLDR. | Foto: Reuters

New York - Vyšetřovací komise OSN pro Severní Koreu došla k závěru, že v této totalitní zemi se páchají zločiny proti lidskosti a doporučuje, aby závěry jejího šetření byly předány Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na dva nejmenované zdroje obeznámené se zprávou, která bude zveřejněna v pondělí.

Tříčlenná komise po ročním šetření údajně zjistila důkazy o zločinech, jako je "vyhlazování", zločiny proti lidskosti proti hladovějícímu obyvatelstvu a početné únosy lidí v Jižní Koreji a Japonsku. Zpráva došla k závěru, že zjištěná svědectví a další informace "vytvářejí racionální základ ... pro trestní vyšetřování příslušným národním nebo mezinárodním justičním orgánem".

Tříčlennou komisi vedenou australským soudcem ve výslužbě Michaelem Kirbym ustavila loni v březnu Komise OSN pro lidská práva v Ženevě. Jde zatím o nejserióznější mezinárodní snahu prověřit tvrzení o systematickém závažném porušování lidských práv v KLDR.

Zpráva vyčísluje údajné zločiny jako vražda, zotročení, mučení, znásilnění, nucený potrat, sexuální násilí, nucené přesuny, zmizení a perzekuce na základě náboženství, politického přesvědčení, rasy a pohlaví. Všímá si také politických represí, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 000 až 120 000 politickými vězni, stejně jako systému klasifikace rodin podle jejich loajality k režimu.

Komise během svého šetření mluvila s uprchlíky i odborníky. Zaměřovala se i na přístup k potravinám, neboť řada dětí v KLDR trpí podvýživou. Dalším tématem byly hladomory v 90. letech, které si údajně vyžádaly statisíce obětí.

Podle AP je nepravděpodobné, že by Rada OSN pro lidská práva vyhověla doporučení předat celou věc Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu především kvůli odporu zemí, jako je Čína. Komise také doporučuje radě, aby ustavila strukturu, která by zjišťovala konkrétní odpovědnost za zločiny proti lidskosti v KLDR.

Severokorejská mise při OSN závěry komise odmítla. "Zcela odmítáme nepodložená zjištění vyšetřovací komise o zločinech proti lidskosti. Nikdy to nepřijmeme," sdělila ambasáda agentuře AP.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy