Foto: Nekrmte nutrie, prosí Praha. Chlupáči se ale stali atrakcí Střeleckého ostrova

Foto: Nekrmte nutrie, prosí Praha. Chlupáči se ale stali atrakcí Střeleckého ostrova
V Praze na březích Vltavy se množí nutrie.
I kvůli uzavřeným zoo se tu tito hlodavci stávají vyhledávanou atrakcí.
Ne že by byly nutrie nějak agresivní. Na člověka rozhodně neútočí, prostě jen žebrají.
Nutrie ale nezpůsobují jen rozhrabané břehy a spasené keře. "Divoce žijící nutrie mohou být jako přenašeči i zdrojem nebezpečných chorob, například leptospirózy či tularemie," upozorňuje mluvčí. Jde o choroby, které roznáší řada hlodavců a člověk je nejčastěji chytne tak, že vypije kontaminovanou vodu nebo ho nakažené zvíře škrábne.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
30. 3. 2021 13:21
V centru hlavního města se množí nutrie. Invazivní druh hlodavce původně z Jižní Ameriky nemá v našich končinách přirozeného nepřítele. Roztomilí chlupáči s krysím ocasem ale můžou ve větším počtu narušit břehy a hráze. Navíc podobně jako další hlodavci, třeba potkani, mohou přenášet choroby. Praha proto prosí veřejnost, aby je nekrmila. Zatím ale marně.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy