Foto: Nekrmte nutrie, prosí Praha. Chlupáči se ale stali atrakcí Střeleckého ostrova

Foto: Nekrmte nutrie, prosí Praha. Chlupáči se ale stali atrakcí Střeleckého ostrova
V Praze na březích Vltavy se množí nutrie.
I kvůli uzavřeným zoo se tu tito hlodavci stávají vyhledávanou atrakcí.
Ne že by byly nutrie nějak agresivní. Na člověka rozhodně neútočí, prostě jen žebrají.
Nutrie ale nezpůsobují jen rozhrabané břehy a spasené keře. "Divoce žijící nutrie mohou být jako přenašeči i zdrojem nebezpečných chorob, například leptospirózy či tularemie," upozorňuje mluvčí. Jde o choroby, které roznáší řada hlodavců a člověk je nejčastěji chytne tak, že vypije kontaminovanou vodu nebo ho nakažené zvíře škrábne.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
30. 3. 2021 13:21
V centru hlavního města se množí nutrie. Invazivní druh hlodavce původně z Jižní Ameriky nemá v našich končinách přirozeného nepřítele. Roztomilí chlupáči s krysím ocasem ale můžou ve větším počtu narušit břehy a hráze. Navíc podobně jako další hlodavci, třeba potkani, mohou přenášet choroby. Praha proto prosí veřejnost, aby je nekrmila. Zatím ale marně.
 

Právě se děje

před 6 minutami

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy