Foto: Soukromá zoo se bojí o přežití. Ve sbírce jí lidé přispěli už čtvrt milionu

Foto: Soukromá zoo se bojí o přežití. Ve sbírce jí lidé přispěli už čtvrt milionu
Lidé, kde jste?
Jsme v soukromém Zooparku Zájezd u Kladna, kde chovají přes sto druhů zvířat.
Stejně jako všechny ostatní zoo i zde jsou už v součtu skoro sedm měsíců z rozhodnutí vlády zavření. "V tuhle chvíli jsme ve ztrátě za tu dobu přes tři miliony, což je pro tak malou zoo, jako jsme my, s rozpočtem kolem sedmi nebo osmi milionů za rok, dost zásadní," říká vedoucí vzdělávání Daniel Koleška.
Kromě chovu zvířat se tu specializují i na výchovu dětí, na osvětu a vzdělávání. Proto zde ostatně chovají i v Česku běžná zvířata, jako jsou kozy nebo prý nesmírně oblíbené veverky.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
27. 3. 2021 12:24
"Kdyby se letos zoo neotevřely, měli bychom už skutečně vážné potíže. Už teď jsme na pokraji finančního a psychického zhroucení," říká šéf vzdělávání Zooparku Zájezd u Kladna Daniel Koleška. Zdejší zaměstnanci si dobrovolně snížili mzdy, aby pomohli soukromé zoo přežít. V běžící veřejné sbírce lidé zahradě přispěli už přes čtvrt milionu korun. Přesto se už zoo musela vzdát jednoho druhu zvířat.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy