FOTO Neznámé příběhy Čechoslováků v sovětském gulagu

FOTO Neznámé příběhy Čechoslováků v sovětském gulagu
Herman Perl, vojenský letec, zmizel se svou manželkou Simou a její sestrou Fajgou Berkovičovou v sibiřských lágrech beze stopy. Při zatčení sovětskými pohraničníky měl při sobě kromě peněz, fotografií a dalších cenností i členskou knížku dělnické organizace. Při pozdějším výslechu uvedl, že důvodem jeho útěku před fašisty byla především obava, že ho Maďaři uvězní kvůli jeho členství v komunistické straně. Perl zároveň doufal v lepší život a získání slušné práce v SSSR. Perl byl v říjnu 1940 převezen do Kargopollagu v Archangelské oblasti na severu Ruska, manželka se švagrovou do táborů Siblagu na jihozápadní Sibiři. A to jsou také poslední zprávy, které se o nich dochovaly.
Vyvražděná rodina Hermana Perla. Snímek si vzal s sebou do SSSR a je součástí vyšetřovacího spisu NKVD.
Manželka Sima Perlová.
Fajga Berkovičová, sestra Simy Perlové.
Foto: Aktuálně.cz
Jan Gazdík Jan Gazdík
30. 5. 2014 11:45
Osudy lidí z předválečného Československa, kteří se dostali do sovětských koncentračních táborů.

Praha - Adamu Hradilkovi a Janu Dvořákovi z Ústavu pro studium totalitních režimů se podařilo proniknout do ukrajinských archivů NKVD, v nichž objevili vyšetřovací spisy Čechoslováků s jejich zatýkacími protokoly, záznamy výslechů, vězeňské fotografie, úmrtní oznámení či dokumenty o propuštění...

Stovky rodin Čechů, Slováků či Rusínů se tak teprve teď dozvídají, kde a za jakých okolností zemřeli v sovětských pracovních táborech gulag jejich předci.

Projděte si příběhy některých z nich.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy