FOTO Neznámé příběhy Čechoslováků v sovětském gulagu

FOTO Neznámé příběhy Čechoslováků v sovětském gulagu
Herman Perl, vojenský letec, zmizel se svou manželkou Simou a její sestrou Fajgou Berkovičovou v sibiřských lágrech beze stopy. Při zatčení sovětskými pohraničníky měl při sobě kromě peněz, fotografií a dalších cenností i členskou knížku dělnické organizace. Při pozdějším výslechu uvedl, že důvodem jeho útěku před fašisty byla především obava, že ho Maďaři uvězní kvůli jeho členství v komunistické straně. Perl zároveň doufal v lepší život a získání slušné práce v SSSR. Perl byl v říjnu 1940 převezen do Kargopollagu v Archangelské oblasti na severu Ruska, manželka se švagrovou do táborů Siblagu na jihozápadní Sibiři. A to jsou také poslední zprávy, které se o nich dochovaly.
Vyvražděná rodina Hermana Perla. Snímek si vzal s sebou do SSSR a je součástí vyšetřovacího spisu NKVD.
Manželka Sima Perlová.
Fajga Berkovičová, sestra Simy Perlové.
Foto: Aktuálně.cz
Jan Gazdík Jan Gazdík
30. 5. 2014 11:45
Osudy lidí z předválečného Československa, kteří se dostali do sovětských koncentračních táborů.

Praha - Adamu Hradilkovi a Janu Dvořákovi z Ústavu pro studium totalitních režimů se podařilo proniknout do ukrajinských archivů NKVD, v nichž objevili vyšetřovací spisy Čechoslováků s jejich zatýkacími protokoly, záznamy výslechů, vězeňské fotografie, úmrtní oznámení či dokumenty o propuštění...

Stovky rodin Čechů, Slováků či Rusínů se tak teprve teď dozvídají, kde a za jakých okolností zemřeli v sovětských pracovních táborech gulag jejich předci.

Projděte si příběhy některých z nich.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy