Foto: Na Turnovsku jako v Kazachstánu. Nad vsí ční zvláštní vodojem ve tvaru trofeje

Ohrazenice u Turnova budou mít novou dominantu obce. Dvacet devět metrů vysoký vodojem, jenž bude zároveň příležitostně sloužit jako rozhledna.
Ohrazenice u Turnova budou mít novou dominantu obce. Dvacet devět metrů vysoký vodojem, jenž bude zároveň příležitostně sloužit jako rozhledna.
Právě začíná závěrečná a přitom nejtěžší část stavby.
Usazení obří nádrže o hmotnosti 34 tun na vrchol šestice železobetonových sloupů ve tvaru bumerangu.
Nádrž svářeli pracovníci až na místě ve speciální konstrukci, z níž ji následně vynese jeřáb na vrchol sloupů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
6. 6. 2019 15:57
"Na webu jsme našli věž z Astany z Kazachstánu," vysvětluje starosta Ohrazenic František Novák, jak vznikl nápad na unikátní vodojem a rozhlednu v jednom. Dvacet devět metrů vysoká vodárenská věž ve tvaru trofeje či pramenu s kuličkou na vrchu pomůže zásobovat vesnici a okolí vodou. Příležitostně ale bude také sloužit jako rozhledna. "Místním se to vesměs líbí," pochvaluje si Novák podobu nové stavby za bezmála sedmdesát milionů korun. Však také její finální tvar vybrali místní občané v anketě. My byli u toho, když vysoký jeřáb vyzvedl a usadil víc než třicetitunovou nádrž na vrcholy nosníků ve tvaru bumerangů. Na konci galerie navíc najdete i vizualizaci finální podoby věže.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy