Obrazem: Plynárna s napnutou střechou i osudem. V Česku nemá obdoby, přesto jí hrozí demolice

Obrazem: Plynárna s napnutou střechou i osudem. V Česku nemá obdoby, přesto jí hrozí demolice
Komín čnící vysoko k nebi a střecha napnutá až na zem jako plachta stanu.
Tato zvláštní budova hned vedle sídla Bezpečnostní informační služby budí pozornost nejen hostů hotelu, z jehož okna je na budovu krásný výhled.
Ale i mnoha kolemjdoucích a odborníků. Jde o bývalou budovu mazutové výtopny navrženou v letech 1959–1960 architektem Janem Zeleným a statikem Františkem Bäumeltem.
Výtopna začala přilehlé sídliště vytápět v roce 1966. Po revoluci se pak přeměnila na plynárnu, nicméně od roku 2004, kdy bylo sídliště připojeno na jiný zdroj plynu, je mimo provoz.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
26. 7. 2017 17:59
Hned vedle sídla české rozvědky se rozprostírá zarostlý pozemek se zvláštní stavbou. Ta už na první pohled zaujme svým nezvyklým tvarem i střechou, nataženou až k zemi jako plachta stanu. "O co jde?" ptají se prý často hosté v přilehlém hotelu. O neznámou stavbu, která ale v Česku nemá obdoby, přesto jí hrozí zbourání, může znít odpověď. Bývalou mazutovou výtopnu vlastní skrze dceřinou společnost Pražská teplárenská a hodlá se jí zbavit. Koupi už údajně přislíbil developer FINEP, památkáři už souhlasili s demolicí. Do věci se ale nečekaně vložili místní, výzkumníci z ČVUT nebo Klub Za starou Prahu a ve společném projektu Mazutka žije se snaží unikátní stavbu zachránit. Podaří se jim to?
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy