Foto: Jedinečná podívaná. Lipno slavilo 60 let koncertem ve svých hlubokých útrobách

Foto: Jedinečná podívaná. Lipno slavilo 60 let koncertem ve svých hlubokých útrobách
Vodní elektrárna Lipno je první na vltavské vodní kaskádě a letos slaví šedesát let od prvního spuštění.
Voda při stavbě přehrady zatopila prostor o ploše padesáti kilometrů čtverečních a jde tak o největší umělé jezero v Česku.
Dvacet šest metrů vysoká hráz jednak chrání před povodněmi jihočeské obce dál po proudu řeky, především ale pohání tuto elektrárnu. Nyní se koukáme pouze na transformátory, samotná elektrárna je hluboko pod zemí.
A právě do ní se vydáváme tímto výtahem jedoucím dvě stě metrů šikmo pod zem. Nic pro lidi s klaustrofobií a zároveň strachem z výšek.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal - za podpory: CEZ group
16. 7. 2019 13:32
Mozartova Malá noční hudba zněla ve slavnostně nasvícené strojovně vodní elektrárny Lipno. Vyslechli si ji dělníci a spolu s nimi i desítky dalších hostů, kteří přišli na jedinečný koncert Kvarteta Jihočeské filharmonie, jenž symbolicky završil šedesát let fungování vodního kolosu. Lipno prošlo před pár lety rozsáhlou modernizací za stovky milionů korun.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy