Foto: Jedinečná podívaná. Lipno slavilo 60 let koncertem ve svých hlubokých útrobách

Foto: Jedinečná podívaná. Lipno slavilo 60 let koncertem ve svých hlubokých útrobách
Vodní elektrárna Lipno je první na vltavské vodní kaskádě a letos slaví šedesát let od prvního spuštění.
Voda při stavbě přehrady zatopila prostor o ploše padesáti kilometrů čtverečních a jde tak o největší umělé jezero v Česku.
Dvacet šest metrů vysoká hráz jednak chrání před povodněmi jihočeské obce dál po proudu řeky, především ale pohání tuto elektrárnu. Nyní se koukáme pouze na transformátory, samotná elektrárna je hluboko pod zemí.
A právě do ní se vydáváme tímto výtahem jedoucím dvě stě metrů šikmo pod zem. Nic pro lidi s klaustrofobií a zároveň strachem z výšek.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal - za podpory: CEZ group
16. 7. 2019 13:32
Mozartova Malá noční hudba zněla ve slavnostně nasvícené strojovně vodní elektrárny Lipno. Vyslechli si ji dělníci a spolu s nimi i desítky dalších hostů, kteří přišli na jedinečný koncert Kvarteta Jihočeské filharmonie, jenž symbolicky završil šedesát let fungování vodního kolosu. Lipno prošlo před pár lety rozsáhlou modernizací za stovky milionů korun.
 

Právě se děje

před 41 minutami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy