Obrazem: 2507 hrdinů. Lev na Klárově nově nese jména všech Čechoslováků bojujících v RAF

Salutující veteráni při slavnostním odhalení. Jak pomník vypadá, se podívejte v galerii.
Památník je zahalen, vojáci si zkoušejí kladení věnců nanečisto.
Na Klárově se chystá velká sláva.
Zatímco vojsko cvičí, někteří lidé už přišli, zejména členové britské komunity žijící v Česku.
Právě ta před třemi lety zaplatila stavbu tohoto památníku Čechoslovákům bojujícím za Anglii v druhé světové válce. Dnes ho doplní štít se jmény všech sloužících.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 11. 2017 18:35
Na okřídleném lvu na Klárově je nově 2507 jmen Čechoslováků, kteří bojovali a sloužili ve službách britského letectva za druhé světové války. Slavnostnímu odhalení zasalutovali i přítomní veteráni. Mezi jmény najdeme i letce Josefa Koukala, kterému mělo být při nedávných oslavách vzniku republiky uděleno na návrh sněmovny i Senátu státní vyznamenání, ale prezident jej raději udělil jiným. Josef Koukal tak má - spolu s dalšími válečnými hrdiny - své jméno vyryté alespoň zde.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy