Kdo je nový pražský arcibiskup Graubner? Konzervativec, který kritizoval lídra SPD

Kdo je nový pražský arcibiskup Graubner? Konzervativec, který kritizoval lídra SPD
Graubner dostal od tehdejšího prezidenta Václava Klause Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva.
Od roku 1999 je předsedou správní rady Univerzity Palackého v Olomouci. Na Cyrilometodějské teologické fakultě tam působí z titulu svého arcibiskupského úřadu jako její velký kancléř.
Graubner v minulosti čelil podezření, že věděl o sexuálním zneužívání v církvi, ale nezasáhl. Nikdy se to však neprokázalo. Arcibiskup se hájil tím, že nemohl odvolat kněze, když má informace jen z druhé ruky. Policie tehdy trestní oznámení na arcibiskupa označila za bezpředmětné.
Graubner celebruje mši svatou na mariánském poutním místě v Provodově-Malenisku při příležitosti výročí 300 let od přinesení obrazu Panny Marie kojící na toto poutní místo a 260 let od posvěcení kostela.
Foto: Aktuálně.cz / Topi Pigula (aka) / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
Domácí dap Domácí, dap
13. 5. 2022 16:19
Nový pražský arcibiskup Jan Graubner je považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v Česku. Arcibiskupem byl jmenován v roce 1992, doposud stál v čele olomoucké arcidiecéze. Od exprezidenta Václava Klause obdržel Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva.
 

Právě se děje

Další zprávy