Obrazem: Boj, který nejde vyhrát. Začala pravidelná deratizace milionů potkanů Prahy

V Praze začíná pravidelná deratizace kanalizace. Jak probíhá, na to se podívejte v galerii.
V Praze začíná každoroční deratizace kanalizace.
Kanály jsou domovem milionů potkanů. Přesné číslo nikdo nezná.
"Odhadem jich připadá čtyři až pět na jednoho obyvatele Prahy," říká Ivan Knebl, deratizátor Pražských vodovodů a kanalizací.
Takováto dvě auta po čtyřech lidech mají na starost celou metropoli.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
4. 4. 2019 12:24
V Praze začala každoroční deratizace kanalizace. Od dubna do října nasypou pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací do kanálů zhruba 13 a půl tisíce kilogramů jedů. I tak se odhaduje populace potkanů v hlavním městě zhruba pětinásobná oproti té lidské. Ze zákona povinná akce vyjde Prahu na 3,7 milionu korun.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy