Foto: Život v mrazech na ulici. V noci obchází potkani, zloději i policie s pokutami

Jak se žije na ulici, nebo pod ní, ještě když udeří mrazy? Podívejte se na reportáž.
"Já je mám rád, každé ráno jim chodím pro pečivo do Alberta," vypráví Michal. Svou identitu si nepřál odhalit. On a několik dalších lidí na ulici nebo pod ní nám umožnilo nahlédnout, jak takové bytí a každodenní život bez domova vypadá. Zvlášť, když udeří mrazy.
"Oni mi tam vždycky dají prošlé pečivo," pokračuje s vysvětlováním, kde vzal tašku plnou ne zrovna čerstvě vyhlížejících housek a rohlíků.
Zatímco okolo krouží a přistává tak stovka ptáků.
"Tohle je jiná parta, než tady byla v létě," říká Michal a ukazuje na bělavé racky, poletující okolo. Racků a holubů pamatuje hodně. Tráví zde už osmou zimu.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
31. 1. 2019 11:46
"Žiju tady sám, kamarádi mi umřeli před dvěma lety. Jeden umřel ve spánku, druhého ten samý rok zabili," popisuje Michal, celé jméno si uvést nepřál. Dny i noci tráví na ulici v Praze, stejně jako bezmála deset tisíc dalších lidí. Celorepublikově pak žije podobně jako on sedmdesát tisíc lidí a dalším 120 tisícům lidí ztráta bydlení hrozí, alespoň dle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí. Michal a několik dalších lidí na ulici nebo pod ní nám umožnilo nahlédnout, jak takové bytí a každodenní život bez domova vypadá. Zvlášť, když udeří mrazy.
 

Právě se děje

před 50 minutami

O brexitové dohodě se dnes jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády předložit poslancům ke schválení dohodu o brexitu. Vláda podle něj navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti, nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla.

Při mimořádném sobotním zasedání parlamentu nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém. Dolní sněmovna však odhlasovala, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy