Foto: Život v mrazech na ulici. V noci obchází potkani, zloději i policie s pokutami

Jak se žije na ulici, nebo pod ní, ještě když udeří mrazy? Podívejte se na reportáž.
"Já je mám rád, každé ráno jim chodím pro pečivo do Alberta," vypráví Michal. Svou identitu si nepřál odhalit. On a několik dalších lidí na ulici nebo pod ní nám umožnilo nahlédnout, jak takové bytí a každodenní život bez domova vypadá. Zvlášť, když udeří mrazy.
"Oni mi tam vždycky dají prošlé pečivo," pokračuje s vysvětlováním, kde vzal tašku plnou ne zrovna čerstvě vyhlížejících housek a rohlíků.
Zatímco okolo krouží a přistává tak stovka ptáků.
"Tohle je jiná parta, než tady byla v létě," říká Michal a ukazuje na bělavé racky, poletující okolo. Racků a holubů pamatuje hodně. Tráví zde už osmou zimu.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
31. 1. 2019 11:46
"Žiju tady sám, kamarádi mi umřeli před dvěma lety. Jeden umřel ve spánku, druhého ten samý rok zabili," popisuje Michal, celé jméno si uvést nepřál. Dny i noci tráví na ulici v Praze, stejně jako bezmála deset tisíc dalších lidí. Celorepublikově pak žije podobně jako on sedmdesát tisíc lidí a dalším 120 tisícům lidí ztráta bydlení hrozí, alespoň dle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí. Michal a několik dalších lidí na ulici nebo pod ní nám umožnilo nahlédnout, jak takové bytí a každodenní život bez domova vypadá. Zvlášť, když udeří mrazy.
 

Právě se děje

před 4 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
Další zprávy