Foto: Židé v Praze zapálili první svíci chanuky, dorazil i izraelský velvyslanec

Foto: Židé v Praze zapálili první svíci chanuky, dorazil i izraelský velvyslanec
Začíná židovský svátek světel - chanuka. A tak se pražská Židovská obec sešla na Nádraží Bubny v Praze, místě Památníku ticha, vzpomínce na Židy deportované do koncentračních táborů.
Akce se konala před plastikou Wooden Cloud od německého sochaře Martina Steinerta, původně vytvořenou pro festival Scuplture Line. Nyní symbolizuje vzpomínku na tragédii lodi Patria, na níž před 80 lety u palestinského přístavu Haifa zemřelo 270 židovských uprchlíků.
Akci doprovázela Pražská jidiš kapela.
Lidé se kromě toho mohli podívat i do haly, kde je skromná výstava fotek z deportací židů do koncentračních táborů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
10. 12. 2020 20:29
Několik desítek lidí ve čtvrtek přišlo k pražskému nádraží Bubny na zahájení osmidenního židovského svátku chanuka - svátku světel. Po modlitbě vrchního zemského rabína Karola Sidona zapálil pražský rabín David Peter na osmicípém svícnu první chanukovou svíci.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy