Obrazem: Zkázu lodě Patria SS v Haifě nepřežilo 267 Čechoslováků

Obrazem: Zkázu lodě Patria SS v Haifě nepřežilo 267 Čechoslováků
Jiří Poláček s kamarády vstoupil po dobrodružné a riskantní plavbě na Střední východ do 11. československého pěchotního praporu - východ. Po vojenském cvičení se pod velením podplukovníka Karla Klapálka zapojili v říjnu 1941 do bojů u severoafrického Tobruku. Na snímku je Jiří Poláček po návratu do již osvobozené republiky v roce 1945.
Lidé měli na záchranu jen asi čtvrt hodiny.
Hroby některých obětí námořní katastrofy lodi Patria SS v přístavu Haifa.
Loď Patria SS se po explozi trhaviny potápí v přístavu Haifa.
Foto: Naval History and Heritage Command / Wikipedia / Public domain
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
23. 11. 2020 13:09
Před 80 lety otřásla lodí Patria SS v Haifě detonace. Na palubě byly stovky československých Židů, kteří se chtěli na Středním východě přidat do protinacistického odboje. Mnoho lidí skočilo z paluby z výšky dvanácti metrů do moře a plavali ke břehu. Jiní uvízli v kajutách a marně se snažili prodrat ven malými kulatými okénky. Zahynulo 267 Čechoslováků.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tenista Veselý postoupil na antuce v Kitzbühelu hladce do druhého kola

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Osmadvacetiletý český reprezentant na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Veselý, kterému ve světovém žebříčku patří 86. místo, byl na servisu suverénní a za celý zápas přišel při svém podání o pouhé tři fiftýny. Proti Gulbisovi, jenž se v pořadí ATP propadl až na konec druhé stovky, uspěl i ve čtvrtém vzájemném zápase.

O postup do čtvrtfinále, které si na okruhu ATP naposledy zahrál na začátku února na jednom z přípravných turnajů v Melbourne před Australian Open, se Veselý utká s Jozefem Kovalíkem. Slovenský kvalifikant vyřadil v 1. kole devátého nasazeného Jaumeho Munara ze Španělska.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy