Firmy odsouzené za pojistný podvod patrně nebudou smět k veřejným zakázkám

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2023 12:54
Firmy odsouzené za pojistný podvod patrně nebudou smět k veřejným zakázkám

Novela zákona o zadávání veřejných zakázek udává, že firmy odsouzené za pojistný podvod zřejmě nebudou mít přístup k veřejným zakázkám. Zpřísní se navíc přístup k zakázkám pro firmy odsouzené za korupci. Novelu v pátek schválila sněmovna. Předloha má navíc ulevit od administrativy zadavatelům i uchazečům. Pro novelu zákona hlasovalo 157 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že novela reaguje na stanovisko Evropské komise z listopadu 2019 a dále obsahuje zjednodušení administrativy a přináší lepší srozumitelnost textu.

Podle České asociace pojišťoven se pojistným podvodem rozumí jednání, kterého se dopouštějí fyzické nebo právnické osoby za účelem získání prospěchu či obohacení se na úkor pojišťovny. Jednotlivcům za něj může hrozit až deset let. Vláda ve zdůvodnění této změny uvádí, že skutková podstata tohoto činu je srovnatelná s úvěrovým či dotačním podvodem a je ve veřejném zájmu zabránit dodavatelům odsouzeným za tento trestný čin v účasti v zadávacím řízení.

Zákon o veřejných zakázkách nebude obsahovat spornou úpravu Pirátů, kteří do normy chtěli převést pravidla o střetu zájmů ve vztahu k firmám vlastněným veřejnými funkcionáři. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek v pátek vzal návrh zpět v zájmu hladkého schválení novely o zakázkách, bez jejíhož přijetí hrozí Česku sankce od Evropské komise.

 

Právě se děje

Další zprávy