Brno - Jeden z velkých producentů tvrdého alkoholu v Česku, jihočeská společnost Liho Blanice, má vážný problém - kontrola objevila v lihu a pálenkách z této firmy jedovatý a nebezpečný metanol.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce proto už firmě z Vožice na Táborsku zakázala výrobu konzumního lihu a lihovin. Do obchodů navíc nesmějí desítky tisíc litrů lihovin za asi 15 milionů korun.
Porušení norem
Mluvčí inspekce Martina Šmídtová označila celý případ za rozsáhlý, ke kontrolám už byli přizváni i celníci.
"Evropské předpisy povolují 500 miligramů metanolu na litr absolutního alkoholu, přístroje však v případě konzumního lihu od společnosti LIHO Blanice naměřily až 1880 miligramů," uvedla Šmídtová.
Líh společnost dále prodávala jako surovinu pro další výrobu a sama z něj také vyráběla některé lihoviny.
Analýzy prokázaly vyšší hodnoty metanolu také u dvou výrobků firmy - Kralický tuzemák a Vodka jemná 37,5%.
"Zástupci společnosti navíc nedostatečně plní opatření, která jim inspektoři na základě svých zjištění uložili, mimo jiné nebyli schopni v celém rozsahu doložit, komu konzumní líh dále prodali, jaké další lihoviny z něj sami vyrobili a kam je dále distribuovali," uvedla mluvčí inspekce.
Inspekce proto už zakázala prodej veškerých lihovin, které se v době kontroly vyskytovaly na skladě společnosti.
"Jedná se o téměř 57 tisíc litrů již stočených lihovin v hodnotě převyšující 8 milionů korun. Výrobce však nesmí dále distribuovat ani lihoviny, které dosud nebyly stočeny z výrobních tanků," uvedla mluvčí.
Nekupujte alkohol
Podle inspekce by lidé měli být opatrní při nákupu lihovin od jmenované firmy, které jsou už v obchodech. Ispektoři také varují odběratele lihu, že nakoupili zdravotně závadný výrobek.
Ve firmě nyní nikdo nebere telefony a její vedení není k zastižení.
Společnost se proslavila v poslední době především sporem s výrobcem jedné z nejznámějších vodek na trhu, Gorbatschow vodky, kterému se nelíbí, že jihočeská firma dodává na trh vodku Gratschow.
Metanol, který může způsobit až oslepnutí a smrt, se může vyskytovat v lihu, který není dostatečně technologicky zpracovaný. Největší problémy s metanolem se objevují u domácky vypáleného alkoholu - letos tak například policie na Slovensku šetří smrt dvou mužů, kteří měli vypít nekvalitní pálenku.
Metanol se přitom používá především jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí a do pohonných hmot.