Fedor Gál protestoval před sídlem PPF. Jsem skeptický, ale jsem tu kvůli dětem, říká

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
30. 5. 2024 17:50
Slovenský sociolog Fedor Gál přišel společně s dalšími protestujícími před pražské sídlo společnosti PPF hájit nezávislost televize Markíza. "Když se dají dohromady mediální byznys a politika, tak je vždycky zle. A když se dá dohromady tento byznys a zlá politika, je to povolání do akce," uvedl.
Známý slovenský sociolog, v minulosti také politik, Fedor Gál vysvětloval v rozhovoru pro Aktuálně.cz, proč přišel podpořil nezávislost Markízy. | Video: Radek Bartoníček

Zastánci nezávislosti Markízy nejdříve roztáhli před sídlem společnosti PPF kousek od metra Dejvická transparent s nápisem "Zastavte normalizaci TV Markíza". Následně přečetli otevřený dopis českých a slovenských osobností s peticí adresovaný majitelům PPF, rodině Kellnerových.  

"Toto je pouze jedna z akcí, budou následovat další, protože pokud jde o svobodu a nezávislost médií, tak se situace na Slovensku nebude zlepšovat, ale naopak. Cítím to jako svou zodpovědnost a povinnost tady být," řekl Aktuálně.cz devětasedmdesátiletý slovenský sociolog a bývalý politik Fedor Gál. Podle něj se jeho generace už žádného radikálního zlepšení nedočká. "Jsem v tomto skeptik. Mám ale děti a vnoučata a kvůli nim jsem tady," dodal.

Skupinka lidí, kteří 30. května 2024 protestovali proti chování PPF vůči nejsledovanější slovenské televizi Markíza.
Skupinka lidí, kteří 30. května 2024 protestovali proti chování PPF vůči nejsledovanější slovenské televizi Markíza. | Foto: Radek Bartoníček

Gál, který v Česku trvale žije, ocenil kritický přístup české vlády ke kabinetu Roberta Fica na Slovensku. "Velmi mile mě překvapilo, jak se chovají a co říkají čeští politici, kteří jsou momentálně u moci. Projevili odstup od některých populistických kroků slovenské vlády, zejména v zahraničí politice," uvedl v narážce na to, že někteří čeští politici dávají najevo nesouhlas například s tím, jak se slovenský předseda vlády staví k pomoci Ukrajině. 

Gál připustil, že obvykle nebývá namístě, aby se vláda vyjadřovala k dění ve firmách v soukromém sektoru. "Toto je ale trošku jiná káva, měli by se ozvat. Byl bych rád, kdyby to udělali," dodal.

Sociolog před PPF vydržel až do konce, kdy petici od protestujících převzal mluvčí společnosti Leoš Rousek. Ten jim zároveň předal stanovisko vedení Markízy i společnosti CME, která televizi provozuje. Podle člena redakční rady CME Hanse Mahra bude Markíza nadále dodržovat všechny standardy profesionální novinářské práce.

"Skupina PPF ani její vedení nehrají žádnou roli v redakční politice. Vždy ale podporovaly snahu redakční rady prosazovat dodržování žurnalistických zásad a zajistit, aby každé médium bylo řízeno odpovědně a nestranně," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy