Pospíšil po odchodu z ODS naznačil spolupráci s TOP 09

Domácí Domácí
30. 1. 2014 23:00
Exministr Jiří Pospíšil odešel z ODS, poslancem zůstává
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil opouští Občanskou demokratickou stranu. Poslancem ale zůstává.

Rozhodl se tak necelé dva týdny poté, co mu jeho spolustraníci odmítli vyjádřit důvěru a nepodpořili jeho kandidaturu na post prvního a následně ani řadového místopředsedy strany.

Informaci serveru iDnes.cz posléze deníku Aktuálně.cz potvrdil sám Pospíšil.

"Ano, vystupuji z ODS. Nikam jinam vstupovat nehodlám, zůstanu opozičním poslancem," řekl. Svěřil se také s nabídkou, kterou dostal od budoucí náměstkyně ministryně spravedlnosti Hany Marvanové.

Pospíšil by se měl stát jejím externím poradcem pro přípravu některých zákonů - sám však zdůrazňuje, že jde o neplacenou funkci.

V pořadu České televize Události, komentáře Pospíšil večer řekl, že možná požádá poslanecký klub TOP 09 o to, aby s ním v dolní komoře mohl spolupracovat. "Já v této věci teprve případně oslovím TOP 09, zda bych mohl s jejich klubem pouze spolupracovat, ale je to otevřená věc. K tomu je třeba souhlasu obou, já ten souhlas nemám."

Zopakoval však, že do žádné jiné strany, tedy ani do TOP 09, nemíří, ve Sněmovně chce dál z opozičních lavic hájit program, za který do ní byl zvolen. Jeho případná žádost o spolupráci s klubem TOP 09 by podle něj byla motivována snahou vykonávat svůj poslanecký mandát efektivně. V ČT se také ohradil proti názorům, které jeho odchod z ODS interpretují jako ješitnost uraženou tím, že nebyl zvolen do vedení strany.

 

Fiala: Nemám z toho radost

"S Jiřím Pospíšilem jsem se včera setkal a obsáhle jsme mluvili o důvodech, které ho vedou k odchodu z ODS. Jsou dlouhodobé, mají osobní i politické pozadí, proto je jeho rozhodnutí v tuto chvíli nezměnitelné," reagoval na Pospíšilův odchod šéf partaje Petr Fiala.

"ODS se po hluboké krizi začíná obnovovat. Kongres byl v tomto směru jen prvním krokem. Není šťastné, že ji právě nyní opouští její výrazný představitel, který se významně podílel na politice ODS v posledním desetiletí. ODS je a zůstává stranou otevřenou pro všechny, kteří sdílejí pravicový pohled na společnost a kteří chtějí i v politicky nepříznivých podmínkách prosazovat základní hodnoty svobody a demokracie," dodal.

Pospíšilův odchod ze strany okomentoval i jeho dlouholetý plzeňský souputník Roman Jurečko. "On o tom dlouho uvažoval. Vzhledem k tomu, že ODS dostala ve volbách jen pár procent a takhle se zachová k člověku, který tam jako jeden z mála dokáže získávat hlasy, který jí jako jediný vyhrál krajské volby, nelze se mu divit," řekl Aktuálně.cz.

Společně ale odchod bývalého místopředsedy strany neprobírali. "On je samostatná jednotka, nemusí si ke mně chodit pro rady," uvedl Jurečko, který má v západočeském regionu velký neformální vliv a kterého Pospíšilovi jeho protivníci často předhazují.

Jurečko ve straně zůstává

Sám Jurečko, předseda představenstva Plzeňské teplárenské, ale v ODS zatím zůstává. "Pro mě se nic nemění, já ve straně budu i nadále," řekl místopředseda plzeňské organizace občanských demokratů.

Tomu, že se k takovému kroku Pospíšil chystá, nasvědčovala už jeho dřívější slova. "Já nevylučuji v tuto chvíli nic. Pro mě to vyjádření nedůvěry bylo tak silné, navíc doprovázené i expresivními vyjádřeními kolegů z ODS na sociálních sítích. Takže si fakt musím dál promyslet, spíš lidsky, jestli v tom týmu pro mě místo je, nebo není," řekl minulý týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pospíšil.

Ve zmíněném rozhovoru se také nechal slyšet, že si - v případě odchodu ze strany - ponechá svůj poslanecký mandát, což podle informací serveru iDnes.cz také učinil.

"Mandát jsem získal od voličů Plzeňského kraje, i na základě toho, že jsem měl 36 procent preferenčních hlasů, tedy velmi silnou podporu. Dovolím si říct, že výsledek byl hodně ovlivněn i mojí osobou," odůvodnil tento krok Pospíšil.

 

Olomoucký výprask

Na olomouckém kongresu dostal Pospíšil od svých spolustraníků "výprask" - poté, co byl prvním místopředsedou zvolen europoslanec Jan Zahradil, který získal 294 hlasů, zatímco Pospíšil získal o stovku hlasů méně, neuspěl ani v následující kandidatuře na řadového místopředsedu.

Poté, co byli postupně místopředsedy zvoleni europoslanec Evžen Tošenovský, starosta Líbeznic Martin Kupka a senátor Miloš Vystrčila, se volba posledního místopředsedy dlouhé hodiny protahovala.

Ve třetím kole první volby se utkali Petr Sokol a Jiří Pospíšil, ani jeden však nezískal dostatečný počet hlasů a musela být vyhlášena zcela nová volba, v níž se Pospíšil vzdal kandidatury, a definitivně tak opustil vedení.

 

Právě se děje

Další zprávy