Tisíce českých rodin s dětmi už přišly na základě exekučního výměru o rodičovský příspěvek. Úřady práce jim ho přestaly vyplácet. Na to ale podle ombudsmana nemají právo.
Rodičovský příspěvek, který dostává rodič pečující o dítě do čtyř let, nelze podle veřejného ochránce práv v exekuci zabavit celý. Exekuce příspěvku je podle něj možná pouze formou srážek stanovených podle přesných pravidel.
Infobox
PŘÍSPĚVEK BUDE VYŠSÍ
- Příspěvek by měl od ledna příštího roku vzrůst na víc než 7300 korun.
- Zvýšení prošlo sněmovnou a souhlasili s ním i senátoři. Senát ale návrh novely příslušného zákona v únoru vrátil sněmovně, protože senátoři chtějí zpřesnit způsob výpočtu příspěvku.
- Zvýšené příspěvky si podle odhadů ročně vyžádají ze státní pokladny zhruba 12 miliard korun.
- Navýšení příspěvku navrhli v půlce prosince lidovečtí poslanci. Sociální demokraté původně varovali před dopadem návrhu na státní rozpočet. Když ale zjistili, že návrh i díky hlasům ODS a KSČM stejně uspěje, byli i oni pro.
"Lidem musí zůstat prostředky na zabezpečení základních potřeb, nemohou zůstat bez peněz," uvedla zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová.
"Sociální dávku ombudsman chápe jako příjem nahrazující odměnu za práci, a proto může být exekucí postižena pouze částečně, stejně jako mzda," vysvětluje Šabatová.
Tisíce případů
Úřady práce podle Šabatové vycházejí z chybné metodiky ministerstva práce a sociálních věcí. To původně souhlasilo s tím, že rodičovský příspěvek nahrazuje mzdu. Svůj názor však ministerští úředníci změnili, když zákon od roku 2004 umožnil rodičům neomezeně si přivydělat.
Postup veřejného ochránce práv nyní začaly podle Šabatové potvrzovat soudy, na které se některé rodiny obrátily. Před několika dny se změnil i přístup ministerstva práce a sociálních věcí.
"Podařilo se nám také s ministerstvem dohodnout, že v nejbližších dnech seznámí úřady práce s naší argumentací a poučí je o vhodných postupech," doplnila Šabatová.
Exekutoři nesouhlasí
Exekutorská komora názor veřejného ochránce práv odmítla. Ombudsman se proto chce obrátit také na ministerstvo spravedlnosti.
Problém s exekucemi v případě rodičovských příspěvků by měla vyřešit novela občanského soudního řádu a zákona o státní sociální podpoře, kterou kancelář ombudsmana iniciovala.
Její účinnost se však očekává až od dubna letošního roku a nebude se vztahovat na již dříve nařízené exekuce.