Exděkan VŠE: Z Liberálního institutu odtékaly miliony

Domácí Domácí
15. 11. 2013 14:08
Kontrola účetnictví podle něj zjistila chyby, podá trestní oznámení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Liberálním institutem otřásá spor. Odstartovala ho kontrola účetnictví za roky 2008 až 2012, kterou inicioval předseda akademické rady institutu a bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Jiří Schwarz.

Kontrola respektované neziskové organizace podle něj zjistila, že z institutu neoprávněně odtékaly statisíce. V rozhovoru pro server Česká pozice řekl, že mu nezbývá nic jiného než podat trestní oznámení.

"Jde o částku v řádech statisíců korun, která byla zatím prokázána. Zmíněná částka představuje desítky procent příjmu Liberálního institutu v roce se standardním či průměrným počtem realizovaných projektů," dodává Schwarz.

Smlouvy, na základě nichž byly peníze vypláceny, podle Schwarze neexistují. "Existují ovšem neúplné faktury, o jejichž platnosti lze pochybovat, a také jsme zaznamenali snahu o takzvané kreativní účetnictví."

Spory začaly ve chvíli, kdy nechal Schwarz zkontrolovat účetnictví institutu. Výsledky podle něj přinesly několik podezřelých zjištění. Podivné podle něj například bylo, že účetnictví nebylo k dispozici v sídle institutu.

Z firmy po kontrole odešli lidé

Neobvyklý podle něj byl i fakt, že několik týdnu poté, co požádal Petra Kováře, jednatele společnosti dD accounting, která účetnictví vedla, měl být Kovář odvolán.

"A další věcí, která mě zarazila, bylo, že během téměř tří měsíců, po které jsem z účetní firmy doloval účetnictví Liberálního institutu, odešli z dD accounting náhle také další lidé, kteří měli s naším účetnictvím co do činění," dodává Schwarz.

Miroslav Ševčík mladší, který vystupuje jako majitel dD accounting odvolání jednatele podle něj zdůvodnil neoprávněným nakládáním s financemi institutu.

Schwarzova zjištění  podle něj dokazují jeho vlastní poznámky ke kontrole nebo zápis jednání z dozorčí rady institutu.

V něm se prý rada pozastavuje nad řadou plateb a vyzvala institut k uzavření dohody se společností dD accounting o náhradu škody. Dále vyzývá institut, aby odstoupil od smlouvy s dD accounting.

Střet zájmů, tvrdí Schwarz

Podle Schwarze selhaly kontrolní procesy institutu. "Jednatel účetní společnosti dD accounting Petr Kovář byl zároveň jednatelem další společnosti, která Liberálnímu institutu poskytovala služby, vysvětluje Schwarz.

Za tuto společnost, tedy Smartmodels, s. r. o., pak vystavoval faktury, které z účtu institutu bez chválení jiných osob proplácel."Měl volný přístup k finančním prostředkům Liberálního institutu, které si mohl bez jakékoli kontroly posílat na svůj soukromý účet. To opakovaně také dělal," vysvětlil Schwarz.

Co je Liberální institut:

Liberální institut je nezisková organizace, která se hlásí k myšlenkám klasického liberalismu. Je financován projektově, nedostává žádné příspěvky z českých veřejných rozpočtů. Finančně mu přispívají soukromé společnosti, nadace (včetně zahraničních) a také soukromé osoby.

Zdroj: Aktuálně.cz

Podle pozice ovšem Ševčík ve výpisu z obchodního rejstříku nefiguruje, podle Schwarze ale za celou společnost suverénně jedná.

Majitelem dD accounting je společnost Czech Investment Consulting, a. s., jejímž předsedou představenstva je právě Kovář, který je zároveň zmiňovaným jednatelem dD accounting.

S ním jsou v představenstvu podle Schwarze také dvě zaměstnankyně Ševčíka mladšího, členkou dozorčí rady je podle něj kromě matky Kováře také Ševčíkova teta. U Kováře i Ševčíka tak podle Schwarze jde o střet zájmů.

Ševčík mladší je zároveň členem dozorčí rady institutu a je synem Miroslava Ševčíka staršího, který je ředitelem a předsedou správní rady institutu a také děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Schwarz s ním ale zatím o svých zjištěních nemluvil.

 

Právě se děje

Další zprávy