EU převzala Nobelovu cenu bez Čechů. Klaus mávl rukou

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
10. 12. 2012 15:08
Česká neúčast v Oslu nestojí za diskusi, tvrdí prezident Václav Klaus
Norská královna Soňa, předseda europarlamentu Martin Schulz, předseda EK José Manuel Barroso, prezident Herman Van Rompuy a norský král Herald.
Norská královna Soňa, předseda europarlamentu Martin Schulz, předseda EK José Manuel Barroso, prezident Herman Van Rompuy a norský král Herald. | Foto: Reuters

Praha - Neúčast vrcholného představitele České republiky na slavnostním předání Nobelovy ceny za mír Evropské unii není významná, nestojí ani za diskusi, prohlásil v pondělí prezident Václav Klaus.

"Kdyby to nerozehrála (média), tak by si toho v tom Oslu vůbec nikdo nevšiml. Nepovažuji to za významnou věc, vůbec nestojí za diskusi," řekl Klaus po pondělním setkání se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem v Praze.

V Oslu mezitím Nobelovu cenu za mír společně převzali tři nejvyšší představitelé EU - prezident Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Kromě nich se podle BBC slavnostního předání ceny zúčastnili čtyři mladí náhodně vybraní Evropané. 

Herman van Rumpuy prohlásil, že má Evropská unie tajnou zbraň - nástroj jak udržet mír. Zájmy jednotlivých států podle něj dokáže natolik svázat, že činí další válku nemožnou.

"Je lepší bojovat u jednacího stolu než na bojišti," citoval Rumpuy francouzského politika a prvního prezidenta Evropského společenství uhlí a oceli Jean Monneta.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dodal, že je letošní Nobelova cena za mír "oceněním všech jednotlivců a institucí, kteří posledních 60 let den za dnem budovali novou Evropu."

Musíme zůstat jednotní, shodují se evropské špičky

Ceremoniálu přihlíželi nejvyšší představitelé většiny členských zemí EU. Z České republiky nikdo z vrcholných politiků pozvání nepřijal, stejně se zachovalo několik dalších zemí.

Které země v Oslu nebyly zastoupeny:

  • Velká Británie
  • Švédsko (premiér se ve Stockholmu účastnil předávání dalších Nobelových cen).
  • Česká republika
  • Slovensko
  • Slovinsko
  • Lucembursko
  • Kypr (předsedající země EU)
  • Malta

(Zdroj: European Voice

Van Rompuy byl ale i přes absenci reprezentací osmi zemí s účastí spokojen. „Přítomnost tolika evropských lídrů podtrhuje naše přesvědčení, že se z toho (krize) dostaneme společně a silnější. Dost silní na to, abychom ve světě mohli bránit naše zájmy a prosazovat naše hodnoty. Všichni pracujeme na tom, abychom našim dětem a jejich potomkům zanechali lepší Evropu," prohlásil evropský prezident při přebírání Nobelovy ceny.

Předseda Nobelovy komise Thorbjoern Jagland při slavnostním předání ceny za mír podotkl, že je "zejména teď, v době ekonomické krize, politický rámec Unie důležitější než kdy dříve." 

"Během evropské integrace jsme byli svědky mnoha sporů a dokonce i dramat. Nikdy ale nevedly k válce, ale naopak ke kompromisu," dodal Jagland.

Václav Klaus označil udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii za tragický omyl.
Václav Klaus označil udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii za tragický omyl. | Foto: Vojtěch Marek

Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodnil svou neúčast pracovním vytížením. Klaus, známý svými euroskeptickými názory, už v říjnu udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii označil za tragický omyl. Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci.

Klausova kritika Nobelovy ceny pro Unii nebyla osamocená. Ocenění pro svazek, který se potýká s vysokou nezaměstnaností a protesty obyvatel proti úsporným opatřením, odsoudily osobnosti z dalších zemí.

Podle evropského prezidenta Rompuye ale vyjde sedmadvacítka ze současné krize silnější a stmelenější než kdy dřív.

"Evropská unie prochází těžkým obdobím, ale jsem si jistý, že uspějeme a z této nejistoty a recese vyjdeme silnější. Chceme, aby se Evropa znovu stala symbolem naděje," prohlásil podle France24 evropský prezident. 

Finanční odměna pro laureáty Nobelovy ceny ve výši 930 tisíc eur (téměř 23,5 milionu korun) bude podle Evropské komise použita na okamžitou pomoc dětem v největší tísni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy