Praha - Neúčast vrcholného představitele České republiky na slavnostním předání Nobelovy ceny za mír Evropské unii není významná, nestojí ani za diskusi, prohlásil v pondělí prezident Václav Klaus.
"Kdyby to nerozehrála (média), tak by si toho v tom Oslu vůbec nikdo nevšiml. Nepovažuji to za významnou věc, vůbec nestojí za diskusi," řekl Klaus po pondělním setkání se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem v Praze.
V Oslu mezitím Nobelovu cenu za mír společně převzali tři nejvyšší představitelé EU - prezident Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Kromě nich se podle BBC slavnostního předání ceny zúčastnili čtyři mladí náhodně vybraní Evropané.
Herman van Rumpuy prohlásil, že má Evropská unie tajnou zbraň - nástroj jak udržet mír. Zájmy jednotlivých států podle něj dokáže natolik svázat, že činí další válku nemožnou.
"Je lepší bojovat u jednacího stolu než na bojišti," citoval Rumpuy francouzského politika a prvního prezidenta Evropského společenství uhlí a oceli Jean Monneta.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dodal, že je letošní Nobelova cena za mír "oceněním všech jednotlivců a institucí, kteří posledních 60 let den za dnem budovali novou Evropu."
Musíme zůstat jednotní, shodují se evropské špičky
Ceremoniálu přihlíželi nejvyšší představitelé většiny členských zemí EU. Z České republiky nikdo z vrcholných politiků pozvání nepřijal, stejně se zachovalo několik dalších zemí.
Které země v Oslu nebyly zastoupeny:
- Velká Británie
- Švédsko (premiér se ve Stockholmu účastnil předávání dalších Nobelových cen).
- Česká republika
- Slovensko
- Slovinsko
- Lucembursko
- Kypr (předsedající země EU)
- Malta
(Zdroj: European Voice)
Van Rompuy byl ale i přes absenci reprezentací osmi zemí s účastí spokojen. „Přítomnost tolika evropských lídrů podtrhuje naše přesvědčení, že se z toho (krize) dostaneme společně a silnější. Dost silní na to, abychom ve světě mohli bránit naše zájmy a prosazovat naše hodnoty. Všichni pracujeme na tom, abychom našim dětem a jejich potomkům zanechali lepší Evropu," prohlásil evropský prezident při přebírání Nobelovy ceny.
Předseda Nobelovy komise Thorbjoern Jagland při slavnostním předání ceny za mír podotkl, že je "zejména teď, v době ekonomické krize, politický rámec Unie důležitější než kdy dříve."
"Během evropské integrace jsme byli svědky mnoha sporů a dokonce i dramat. Nikdy ale nevedly k válce, ale naopak ke kompromisu," dodal Jagland.
Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodnil svou neúčast pracovním vytížením. Klaus, známý svými euroskeptickými názory, už v říjnu udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii označil za tragický omyl. Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci.
Klausova kritika Nobelovy ceny pro Unii nebyla osamocená. Ocenění pro svazek, který se potýká s vysokou nezaměstnaností a protesty obyvatel proti úsporným opatřením, odsoudily osobnosti z dalších zemí.
Podle evropského prezidenta Rompuye ale vyjde sedmadvacítka ze současné krize silnější a stmelenější než kdy dřív.
"Evropská unie prochází těžkým obdobím, ale jsem si jistý, že uspějeme a z této nejistoty a recese vyjdeme silnější. Chceme, aby se Evropa znovu stala symbolem naděje," prohlásil podle France24 evropský prezident.
Finanční odměna pro laureáty Nobelovy ceny ve výši 930 tisíc eur (téměř 23,5 milionu korun) bude podle Evropské komise použita na okamžitou pomoc dětem v největší tísni.