Entomolog Švácha je z Indie zpátky v Česku

Hana Pražáková
18. 11. 2008 15:25
Pořád ale nemá originální pas

Praha - Český entomolog Petr Švácha, kterého v září indický soud zprostil obžaloby z nedovoleného sběru hmyzu, je zpět v České republice.

Aktuálně.cz to potvrdil Vladislav Malý z České entomologické společnosti. Švácha se podle něj do Česka vrátil v pondělí.

Český konzul v Dillí Jan Kreuter serveru ceskenoviny.cz řekl, že Švácha získal výjezdní vízum pro opuštění Indie. Podle konzula měl vědec pouze duplikát pasu. Originální mu totiž soud v severoindickém Darjeelingu zatím nevrátil.

Švácha byl v červnu zadržen společně s amatérským entomologem Emilem Kučerou poblíž národního parku Singalia u Darjeelingu, kde bez povolení sbírali hmyz, za což byli místním soudem obviněni.

Zatímco mezi vědci uznávaného Šváchu soud osvobodil, Kučeru poslal na tři roky za mříže. Ten se proti rozsudku na místě odvolal, avšak ještě před začátkem odvolacího řízení utekl koncem října do Česka.

Indické úřady se kvůli entomologově útěku na Českou republiku oficiálně neobrátily. Česko ani nemá s Indií uzavřenou smlouvu o vydávání občanů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy