Entomolog Švácha je z Indie zpátky v Česku

Hana Pražáková
18. 11. 2008 15:25
Pořád ale nemá originální pas

Praha - Český entomolog Petr Švácha, kterého v září indický soud zprostil obžaloby z nedovoleného sběru hmyzu, je zpět v České republice.

Aktuálně.cz to potvrdil Vladislav Malý z České entomologické společnosti. Švácha se podle něj do Česka vrátil v pondělí.

Český konzul v Dillí Jan Kreuter serveru ceskenoviny.cz řekl, že Švácha získal výjezdní vízum pro opuštění Indie. Podle konzula měl vědec pouze duplikát pasu. Originální mu totiž soud v severoindickém Darjeelingu zatím nevrátil.

Švácha byl v červnu zadržen společně s amatérským entomologem Emilem Kučerou poblíž národního parku Singalia u Darjeelingu, kde bez povolení sbírali hmyz, za což byli místním soudem obviněni.

Zatímco mezi vědci uznávaného Šváchu soud osvobodil, Kučeru poslal na tři roky za mříže. Ten se proti rozsudku na místě odvolal, avšak ještě před začátkem odvolacího řízení utekl koncem října do Česka.

Indické úřady se kvůli entomologově útěku na Českou republiku oficiálně neobrátily. Česko ani nemá s Indií uzavřenou smlouvu o vydávání občanů.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy