reklama
 
 

Enge promluvil: Já se vrátím, to si pište. Stoprocentně

23. 12. 2012 14:30
O dopingem přervané kariéře motoristického závodníka Tomáše Engeho

Praha - Na Tomáše Engeho mohli být Češi stejně pyšní jako na držitele Zlatých míčů Josefa Masopusta nebo Pavla Nedvěda.  Stačilo, aby obkroužil v monopostu Prost tři Velké ceny vozů F1 a vstoupil mezi vyvolené. První Čech, který něco takového dokázal.

Rok dopingových afér však tento sen odvál. Bývaly časy, kdy velký talent Enge jezdil ve formuli 3000 vyrovnané závody s  Markem Webberem. "Jednou jsem byl lepší já, jednou on," vzpomíná Enge. Jenže zatímco z Australana se stala hvězda "efjedniček", českému soupeři  postupně zavřely dveře jak do nablýskaného světa F1, tak do americké IndyCar.

Od léta kvůli dopingu nesmí závodit vůbec.

Několik let po marihuanovém úletu byla v jeho těle odhalena nespecifikovaná zakázaná látka a na trestu nic nemění ani to, že dnes šestatřicetiletý pilot říká, že jde o metabolit. V těle se mu prý vytvořil po požití léku na vysoký tlak. "Stoprocentně se chci do závodů vrátit, o tom vůbec nepochybujte," ujišťuje.

Fotogalerie: Vzestup a pád Tomáše Engeho

Engeho případ neplnil média tak jako vynucené přiznání Lance Armstronga. Už proto, že jeho zpověď k případu je skutečnou výjimkou. Drama uvnitř duše už šestatřicetiletého závodníka je ale souměřitelné.

"Občas mě někdo pozve, abych otestoval auto, pomoci při vyladění vozu. Víte, závodění je jedna věc a jízda tím autem druhá. Už jen hledání limitu toho auta a jeho posouvání, to je sám o sobě adrenalin, i to mi dává poměrně dost," popisuje navenek klidně svůj motoristický život Enge, ale připomenutí, že už před lety přišel kvůli marihuaně o starty ve formuli 3000 mu zrudne tvář. "To víte, že mi to vadí, když se na to pořád někdo ptá."

Příběh Tomáše Engeho přináší placený Deník Insider ve svém vydání 20.12.

autor: Luděk Mádl | 23. 12. 2012 14:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama