Enge promluvil: Já se vrátím, to si pište. Stoprocentně

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 12. 2012 14:30
O dopingem přervané kariéře motoristického závodníka Tomáše Engeho
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Na Tomáše Engeho mohli být Češi stejně pyšní jako na držitele Zlatých míčů Josefa Masopusta nebo Pavla Nedvěda.  Stačilo, aby obkroužil v monopostu Prost tři Velké ceny vozů F1 a vstoupil mezi vyvolené. První Čech, který něco takového dokázal.

Rok dopingových afér však tento sen odvál. Bývaly časy, kdy velký talent Enge jezdil ve formuli 3000 vyrovnané závody s  Markem Webberem. "Jednou jsem byl lepší já, jednou on," vzpomíná Enge. Jenže zatímco z Australana se stala hvězda "efjedniček", českému soupeři  postupně zavřely dveře jak do nablýskaného světa F1, tak do americké IndyCar.

Od léta kvůli dopingu nesmí závodit vůbec.

Několik let po marihuanovém úletu byla v jeho těle odhalena nespecifikovaná zakázaná látka a na trestu nic nemění ani to, že dnes šestatřicetiletý pilot říká, že jde o metabolit. V těle se mu prý vytvořil po požití léku na vysoký tlak. "Stoprocentně se chci do závodů vrátit, o tom vůbec nepochybujte," ujišťuje.

Fotogalerie: Vzestup a pád Tomáše Engeho

Engeho případ neplnil média tak jako vynucené přiznání Lance Armstronga. Už proto, že jeho zpověď k případu je skutečnou výjimkou. Drama uvnitř duše už šestatřicetiletého závodníka je ale souměřitelné.

"Občas mě někdo pozve, abych otestoval auto, pomoci při vyladění vozu. Víte, závodění je jedna věc a jízda tím autem druhá. Už jen hledání limitu toho auta a jeho posouvání, to je sám o sobě adrenalin, i to mi dává poměrně dost," popisuje navenek klidně svůj motoristický život Enge, ale připomenutí, že už před lety přišel kvůli marihuaně o starty ve formuli 3000 mu zrudne tvář. "To víte, že mi to vadí, když se na to pořád někdo ptá."

Příběh Tomáše Engeho přináší placený Deník Insider ve svém vydání 20.12.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy