Praha - To, co vláda považuje za krizi, je pro něj reálný scénář.
Hlavní ekonom Patria Finance David Marek jako první z analytiků předpověděl, že hospodářský růst v příštím roce poklesne pod tři procenta. Po několika měsících mu dali vládní experti za pravdu, on však mezitím předpověď korigoval ke dvěma procentům.
Marek také jako první vyslovil kacířskou větu, podle níž by ministr financí Miroslav Kalousek neměl při výpadku rozpočtových příjmů škrtat výdaje, aby udržel malý deficit. "Na snižování deficitu je teď nejhorší doba," upozornil v rozhovoru pro Český rozhlas 6.
Do řady jeho temných předpovědí patří také odhad, že nezaměstnanost v příštím roce postihne o sedmdesát tisíc Čechů více než letos. A to mezi ně nepočítá agenturní pracovníky. Jeho skeptické vyhlídky ovšem už mezitím překonaly mezinárodní instituce, třeba Mezinárodní měnový fond předpovídá růst pod dvě procenta.
Banky nezkrachují, předvídá ekonom
Sám Marek si myslí, že Česko nepotká osud USA, které zasáhla recese. "Prozatím této možnosti přikládáme relativně malou pravděpodobnost, vyloučit jí ovšem nelze," odpověděl v online rozhovoru jednomu čtenáři. "V našem základním scénáři počítáme se zpomalením růstu HDP na 2 procenta, v pesimistické variantě na jedno procento," dodal.
Nebojí se ani kolapsu bank. "Selhání bank působících v ČR je nepravděpodobné, proto bych se o úspory na bankovním účtu neobával," vzkázal. "Zároveň nás čekají obtížnější časy, a proto určitá rezerva není od věci," poradil.
Pro mnoho lidí by podle něj bylo zřejmě nejhorší variantou, kdyby přišli o zaměstnání. "Bohužel vyhlídky trhu práce nejsou příznivé. Do roka by se mohla míra nezaměstnanosti zvýšit o více než jeden procentní bod," předpovídá.
Konec finanční krize je podle něj těžké předpovědět. "Základní scénář, se kterým pracují finanční trhy, počítá s obratem k lepšímu v USA ve druhé polovině příštího roku, v Evropě o jedno až dvě čtvrtletí později. Na přelomu příštího a přespříštího roku by známky oživení měly dorazit i do ČR," vysvětlil.
Jeho další odpovědi najdete zde: