Ekologové varují před jídlem v PVC

Vendula Křížová
19. 12. 2005 11:01
Praha - Některé potraviny balené do PVC mohou být kontaminované látkou, která škodí hormonálnímu systému. Tvrdí to ekologické sdružení Arnika.

Kvůli nadměrnému používání PVC při balení jídla pořádá Arnika dnes dopoledne happening před pražským obchodem Carrefour na Smíchově. Tři lidé tady kolemjdoucím rozdávají letáky s upozorněním, jaké potraviny jsou v prodejně zabaleny v PVC, i s důvody, proč se nakupující mají PVC vyhnout. Dva pak stojí u tramvajové zastávky před obchodem se žlutým transparentem hlásajícím: "PVC škodí".

"Snažíme se upozornit na to, že není potřeba balit potraviny do PVC, když existují jeho varianty," říká mluvčí sdružení Arnika Marek Jehlička.

Ekologové chtějí nastartovat debatu se spotřebiteli i obchodními řetězci. Obchodníky se pokusí přemluvit, aby od balení potravin do PVC upustili a od výrobců takové produkty nekupovali.

Přítomnost PVC v obalech potravin je uvedena jako číslo 3 v trojúhelníku nebo přímo nápis PVC. Více o problému se dočtete na stránkách sdružení Arnika. www.arnika.org

Legislativa? Byla zrušena

"Jestliže neexistuje legislativa, která by výrobce a distributory přiměla k tomu, aby nám neprodávaly potraviny balené v problematickém PVC, musí to za politiky udělat nevládní organizace," míní Jehlička a připomíná, že takové nařízení v České republice donedávna existovalo, ale na návrh Ministerstva životního prostředí bylo zrušeno. "Nařízení bylo zrušeno kvůli námitkám, že omezuje volný obchod. Podle nás je to škoda," říká Jehlička.

"Ve starém zákoně o odpadech zákaz používání PVC od roku 2001 byl. Pak byl odsunut až na rok 2008 a nakonec byl zrušen už v roce 2001, protože nebyl kompatibilní s legislativou EU. Není to tdy kvůli volnému obchodu. V současné době pracujeme na návrhu kroků, které by měly postupně nahradit PVC šetrnějšími alternativami," říká tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Arnika se tak nyní snaží, aby toto nařízení bylo i přesto dodržováno. "Úsilí věnujeme spíše do komunikace s obchody než do lobbingu za nové nařízení," dodává. Na výzvu už reagovala společnost Ahold. Arnika se s ní dohodla, že od ledna zahájí společný projekt, který bude směřovat k postupnému omezování obalů z PVC v prodejnách společnosti.

Jídlo zabalené do PVC a nonylfenolu

Podle sdružení Arnika obsahují některé obaly z měkčeného PVC používané českými výrobci potravin látku, která poškozuje hormonální systém. Přítomnost nonylfenolů v obalech dokázaly analýzy, které si sdružení nechalo vypracovat. Z deseti náhodně vybraných obalů obsahovaly nonylfenol čtyři. Ve dvou laboratoře zjistily i přítomnost jedovatých dioxinů. Již před dvěma lety zjistila Arnika ve dvou obalech z pěti ftaláty.

Nonylfenoly, i ftaláty se do PVC přidávají, aby původně tvrdou a křehkou hmotu bylo možné tvarovat do podob hraček, vodovodních trubek nebo právě obalů na potraviny. Jako nezamýšlený vedlejší produkt se v obalech někdy objeví i dioxiny. "Nonylfenol působí jako emulgátor, aby PVC vytvořilo homogenní hmotu, všude stejně silnou, pevnou a tvárnou," říká Jedlička.

Kuře z Xaverova i Tesca

Do škodlivých obalů byly podle výzkumu zveřejněného minulý týden zabaleny například některé výrobky drůbežářského závodu Xaverov, kuřecí krky firmy Tesco Stores nebo Babické listové těsto od firmy Šetra.

Firma Xaverov tvrdí, že její dodavatelé obalů mají deklarované atesty nezávadnosti. Tu jim uděluje Státní zdravotnický ústav patřící pod ministerstvo zdravotnictví. Nařízení týkající se obalů vychází ze směrnice Evropské unie a uvádí seznam látek, které jsou při výrobě plastových obalů povolené. "Nonylfenol na nich rozhodně není," říká mluvčí Arniky Marek Jehlička. Pracovníci Státního zdravotnického úřadu nebyli schopni vysvětlit, jak se tam látky dostaly.#reklama

"Takové nařízení opravdu existuje," říká ministerstvo zdravotnictví o směrnici, kterou se výroba obalů řídí, "Je ale možné, že se v těch testech udělala zásadní chyba - obaly byly před testováním umyty a to může zkreslit celkévý výsledek," poukazuje ministerstvo za možný problém.

Nonylfenol je vlastně ženský hormon

"Nonylfenol funguje podobně jako hormon estrogen. Samozřejmě se tato látka netestuje na lidech, takže nelze říct, jaká dávka je kritická," říká Ladislav Kleger, který se testováním zabýval. Zvýšené působení hormonu estrogen je však například pozorováno u žen, které onemocní rakovinou prsu. "Každopádně nonylfenol je látka, která by se do lidského organismu neměla dodávat. Navíc reálně hrozí, že se může zkombinovat s jinými chemickými látkami, které v organismu máme," sdělil Kleger.

 

Právě se děje

Další zprávy