Česko je v podpoře zelené elektřiny třetí. Ale od konce

Pavel Baroch
5. 5. 2010 11:00
První jsou USA a Čína, ukázal průzkum společnosti Ernst & Young
Foto: Pavel Baroch

Praha - Nebývale rychlý rozvoj slunečních a větrných elektráren přiměl úřady k tomu, že pozastavily připojování nových zdrojů do sítě. Od příštího roku se navíc dramaticky sníží výkupní cena energie z fotovoltaických panelů.

Z mezinárodního srovnání se "zelenými velmocemi" ovšem Česko patří v podpoře obnovitelných zdrojů spíše k těm horším zemím na světě. Je třetí od konce.

Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku, který pravidelně sestavuje společnost Ernst & Young. Česko se v tabulce objevilo vůbec poprvé a skončilo na 25. místě z celkem 27 zemí. Na prvním místě se umístily Spojené státy. Stíhá je ovšem druhá Čína, která před třemi lety byla na "zeleném" žebříčku až šestá.

Společnost Ernst & Young sestavuje pořadí podle toho, do jaké míry jsou jednotlivé země atraktivní pro investice do obnovitelných zdrojů. Na stobodové stupnici experti hodnotí kupříkladu kvalitu trhu s energií z obnovitelných zdrojů, energetickou infrastrukturu a její vhodnost pro různé technologie.

Čína drtí zbytek světa

Experti si zvláště všímají Číny, která podle nich posiluje svou pozici jedné z nejdynamičtěji se rozvíjejících velmocí v oblasti obnovitelných zdrojů energií.

"Čína klade na sektor obnovitelných zdrojů stále větší důraz. Již v roce 2007 přesáhl celkový instalovaný výkon 150 gigawattů a Čína se tak dostala na první místo na světě," uvedl Ben Warren, který stojí v čele expertní skupiny Ernst & Young pro ekologii a energetickou infrastrukturu.

Dodal, že Čína ohlásila motivační plán "Zlaté slunce" a do roku 2020 chce zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů. "Lze tedy očekávat, že i v oblasti investic do obnovitelných zdrojů energií se Čína stane ještě letos světovou jedničkou," dodal Warren.

Foto: Jan Langer

Atraktivnější východní Evropa

Za poslední rok se pro solární či větrné investory stala atraktivnější i východní Evropa, která představuje trh s velkým potenciálem. To je také důvod, proč se Česko letos poprvé "probojovalo" do prestižního žebříčku, i když až na třetím místě od konce.

Díky tomu, že rychle zlevňují solární panely, se i zkracuje návratnost investic do fotovoltaických elektráren. To je také důvod, proč některé země včetně Česka snižují státní podporu.

V Německu má od července klesnout výkupní cena elektřiny z nových solárních panelů instalovaných na střechách o 16 procent, přičemž devítiprocentní pokles nastal již v lednu," uvedla společnost Ernst & Young.

Česko si ve světovém měřítku (ne)uškodí

Odborníci z Ernst & Young odhadují, že snižování výkupních cen a další zpřísnění pravidel pro solární elektrárny by se z mezinárodního pohledu nemělo negativně promítnout na postavení Česka.

Současná situace byla neudržitelná a nové podmínky státní podpory mohou z dlouhodobého hlediska Česku spíše prospět a přitáhnout dlouhodobé strategické investory do obnovitelných zdrojů energie.

Na druhou stranu: Na začátku roku správce distribuční soustavy pozastavil připojování nových solárních a větrných elektráren do sítě a stále není jasné, kdy tento zákaz padne. A to může postavením Česka na světovém žebříčku výrazně otřást.

Blogy na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
František Janouch: Jak Česko prošvihlo jaderný boom
Foto: Aktuálně.cz
Jan Beránek: Sítě hloupé, ale naše
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy