Praha - Ovzduší nad českými městy a vesnicemi je po dvou letech čistší. Není to však díky tomu, že by továrny nebo automobily vypouštěly méně škodlivin. Pomohl příznivý vítr, který exhalace rozfoukal.
Vyplývá to ze zatím nezveřejněné zprávy o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.
"Kvalita ovzduší v České republice se v roce 2007 zlepšila," konstatuje se v dokumentu, který za několik dní dostane vláda. Podle zprávy se snížilo znečištění oxidem siřičitým, jemnými částicemi prachu, oxidem dusičitým i oxidy dusíku.
"Pokles koncentrací znečišťujících látek v ovzduší však byl ovlivněn příznivějšími meteorologickými a rozptylovými podmínkami zejména v lednu a únoru 2007," uvádí se dále ve studii, kterou ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem a dalšími institucemi zpracovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA.
Letos je situace podobná
Podle meteorologů je situace s čistotou ovzduší obdobná jako loni.
"Vyvíjí se to zatím podobně jako loňský rok," řekl Aktuálně.cz náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jan Macoun. Například maximální 24hodinový limit drobného prachu byl v uplynulém roce překročen na 54 stanicích, letos to bylo zatím na 17 stanicích.
Macoun uvedl, že také letos pomáhají pročistit ovzduší příznivější rozptylové podmínky. "Je otázka, jak bude vypadat listopad a prosinec," podotknul Macoun. Právě v zimních měsících se totiž rozptylové podmínky zhoršují, loňská zima přitom byla mimořádně teplá.
Vzduch s exhalacemi dýchala většina obyvatel
Před rokem přitom tehdejší zpráva o životním prostředí přinesla už druhé varování: Znečištěný vzduch v letech 2005 a 2006 dýchala většina obyvatel země, a to nejen ve městech, ale také na venkově.
"Oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší představují 29 procent území České republiky, žije zde však více než 60 procent obyvatel," uvedl loňský dokument. Podle letošní zprávy žilo ve znečištěných oblastech jen 32 procent lidí.
Nejšpinavější je sever Moravy
V mnohém je však letošní ekologická zpráva stejná jako ta loňská. Například nejvíce znečištěnou oblastí drobným, pouhým okem neviditelným prachem zůstává severní Morava.
"Nejvíce zatíženou souvislou oblastí, stejně jako v předešlých letech, je Ostravsko a Karvinsko," konstatuje se ve zprávě. Mikroskopický prach, který proniká hluboko do dýchacího ústrojí, může kromě zánětů a dalších potíží způsobovat i rakovinu, protože se na něj vážou i karcinogenní látky.
V Ostravě je nejvíce rakovinotvorných látek
Mezi ně patří i benzo(a)pyren, který byl loni sledován na 31 místech, přičemž na 22 byl překročen cílový imisní limit. "Nejvyšší roční průměrná koncentrace byla naměřena, stejně jako v loňském roce, v Ostravě-Bartovicích, kde byla hodnota cílového imisního limitu překročena téměř 9krát," konstatuje se v ekologické zprávě.
I zde však platí, že roční průměrné koncentrace byly loni oproti roku 2006 nižší - především díky příznivějším meteorologickým a rozptylovým podmínkám.