Dva otcové částečně uspěli ve Štrasburku

Tomáš Fránek
17. 1. 2006 11:11
Brno/Štrasburk - Dva rozvedení otcové, kteří si stěžují na diskriminaci ze strany českých soudů ve sporech o děti, částečně uspěli se svou stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Zatímco v předchozím rozhodnutí zamítl soud stížnost celou, nyní otcům přiznal, že neúměrně dlouhá soudní řízení mohou zasahovat do jejich práv na respektování rodinného života.

Stížnosti obou mužů označil Evropský soud v těchto bodech za přijatelné, což znamená, že je bude dál šetřit a rozhodne, zda české úřady porušily práva obou mužů.

Spor o výživné se například v případě Nenada Pedoviče, který je chorvatským občanem a oženil se s Češkou, protahuje bezmála deset let a ve sporu už rozhodovalo několik různých soudů. Podle vyjádření české vlády pro štrasburský soud celé soudní jednání komplikuje neústupnost obou manželů, na kterou doplácí dítě. "Nesnažili se jednat v zájmu dítěte a nerespektovali soudní rozhodnutí," je napsáno ve vyjádření vlády pro štrasburský soud.

Oba nově posouzené případy se tak odlišují od předchozího rozhodnutí soudu z listopadu minulého roku. To štrasburský soud stížnosti rozvedených otců zamítl jako nepřijatelné celé.

Petru Kotanovi a Lubomíru Chocovi se nelíbilo to, že matky jejich dětí podle nich nerespektují rozhodnutí soudů, které jim mělo umožnit potkávat se svými potomky. Podle rozhodnutí soudu státní úřady v Česku udělaly všechna opatření, která od nich bylo možné rozumně očekávat vzhledem ke konkrétním okolnostem jednotlivých případů.

Naopak stížnost Nenada Pedoviče a Václava Kříže na to, že jsou diskriminováni soudními úřady kvůli pohlaví, soud odmítl jako nepřijatelnou. Pedovič například ve stížnosti tvrdil, že se stal obětí "protiotcovské" diskriminace ze strany českých úřadů a soudů.

Česká vláda ve vyjádření ke stížnosti potvrdila, že ze statistických dat vyplývá, že péče o nezletilé děti bývá opravdu svěřována většinou matce. Například před dvěma lety bylo v téměř devadesáti procentech případů dítě svěřeno matce. Podle vlády ale nejde o žádnou diskriminaci, statistiky podle vyjádření vlády neumožňují určit, který z rodičů o svěření dítěte do péče skutečně požádal.

Podle štrasburských soudců nic z obsahu spisu nenasvědčuje tomu, že by na postup soudů mělo vliv pohlaví stěžovatele. Rozhodnutí přijatá v průběhu celého řízení v případu Pedoviče dostatečně prokazují, že soudci se v rozhodování řídili takovými skutečnostmi, jako jsou postoj rodičů a zájem dítěte. "Soud uvádí, že na základě skutečností předložených stěžovatelem nelze odhalit žádný náznak diskriminace z důvodu pohlaví," je napsáno v rozhodnutí.#reklama

Rozvedení otcové si na diskriminaci v rozhodování úřadů o možnosti stýkat se svými dětmi stěžují už několik let. Do Štrasburku odešly dvě vlny stížností. Podle Luboše Patery ze sdružení Spravedlnost dětem existují dva druhy problémů, které se týkají sporů rozvedených mužů o děti. První muže čeká, chce-li otec dítě dostat do své péče či alespoň pravidelně a často jej vídat. Když soud nějaké rozhodnutí přijme, neexistuje nikdo, kdo by jej vymáhal.

Do sporů se vložily také organizace zastupující ženy. Pět těchto sdružení upozornilo, že někteří ze stěžovatelů z řad rozvedených otců neplatí výživné nebo se v minulosti chovali doma násilně.

 

Právě se děje

Další zprávy