Čáslav - Do České republiky se ze Španělska vrátil druhý dvoumístný bitevník L-159, který byl součástí výměny za španělský dopravní letoun CASA.
Uzavřela se tím kompenzace za jeden z elektronických systémů letadel CASA, který nefungoval správně. Na letecké základně v Čáslavi na Kutnohorsku to uvedl šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Pavel Bulant.
Česko tři letadla CASA koupilo, čtvrté vyměnilo za pět bitevníků L-159 z produkce Aero Vodochody. První bitevník přijel do Čáslavi loni v červenci. Oba dva využijí čeští piloti k výcviku.
Letoun v pátek přijel ze Španělska rozložený na několik dílů v kamionu. Cena převozu se podle dodavatelské firmy Omnipol pohybuje v řádech statisíců. Letoun do ČR nepřiletěl, protože byl takto rozložený připraven k prodeji. Zbylé tři jednomístné letouny, které byly součátí obchodu, už byly prodány do USA. Nyní je v Čáslavi šest letounů L-159 a 12 jednomístných a dva dvoumístné letouny JAS-39 Gripen.
"Ty dva bitevníky jsou nejzásadnější částí té kompenzace. Samozřejmě jsme potom získali několik desítek milionů v náhradních dílech, ale znova zdůrazňuji, že návrat těch dvou lehkých bitevníků, každý v účetní hodnotě 4,3 milionu eur, je ta nejzásadnější," řekl Bulant.
Zprovoznění letounů by podle zkušeností z loňského roku mělo trvat zhruba několik měsíců. Nyní v Čáslavi zkontrolují, jestli není letoun poškozen, sestaví jej dohromady, změří, zda se některé jeho části nepohnuly, a zkontrolují dokumentaci. Stát potom ověří kvalitu provedených prací a administrativu. Nakonec piloti provedou testovací lety letounu. "Dodáním dvou letounů jsme navýšili výcvikovou schopnost armády České republiky o 50 procent," dodal Bulant.
Případný prodej letounů do Iráku nebo dalším subjektům zatím podle něj potvrzen není. "Musíme se smířit s tím, že ten letoun určitě neprodáme za částku, kterou jsme do něj investovali. Investovali jsme do něj průměrně 450 milionů, cena, kterou za něj obdržíme, bude zlomková, v řádech desetiny, dvacetiny té ceny. To je můj soukromý odhad," dodal Bulant.
Systém ochrany proti naváděným raketám DAS, s jehož problematickým fungováním se odborníci z letectva, dodavatelské firmy Omnipol i koncernu EADS potýkali dva roky, splnil vojskové zkoušky v pátek 12. července. V rámci kompenzací konsorcium EADS prodloužilo záruční doby letounů a rozhodlo se o vrácení dvou L-159 do České republiky.
Za zprovoznění bitevníků zaplatí vojáci okolo 20 milionů korun. Ministerstvo obrany v červenci oznámilo, že armáda také vyčerpala zhruba třetinu z dvacetimilionové kompenzace za zpoždění v dodávce funkčního systému DAS. Podle Omnipolu bylo příčin chybné práce systému DAS několik, kromě jiného například rychlý vývoj technologií.
Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.
Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo.