Doplatky na léky se zvýší. Které?

Zdeněk Mihalco
2. 2. 2007 0:00
Praha - Ministerstvo mění ceny léků. Více se bude doplácet za léky, které přinášejí úlevu, ale neléčí.
Foto: Aktuálně.cz

Levnější naopak budou díky větší dotaci pojišťoven moderní léky na vážné nemoci.

Pojišťovny budou také méně hradit léčiva na běžné nemoci - nebo ta, která se používají jako doplňková léčba. Příkladem těch, která budou pro pacienty dražší, jsou třeba pomocné léky na hemoroidy.

Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví
Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Výše doplatků za léky se změní od dubna, kdy začne platit nová úhradová vyhláška. Ta se stále tvoří a výrobci léků se proti stanoveným doplatkům mohou odvolat. Proto je možné, že se ceny u některých medikamentů budou ještě měnit.

Vyšší doplatky za léky na vředy

Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň už řekl Hospodářským novinám, že se zcela jistě nebude měnit cena jednoho z nejběžnějších léků - paralenu.

Deník Aktuálně.cz získal od lidí na ministerstvu zdravotnictví příklady jiných běžných medikamentů, které přijdou od dubna znatelně dráž. Jde například o přípravky užívané při žaludečních vředech, zejména o takzvaná antacida. Tyto léky snižují kyselost žaludeční šťávy a v Česku se hojně používají - například anacid, maalox nebo rennie.

Důvodem, proč budou pacienti doplácet víc, je podle ministerstva to, že léky řeší pouze příznaky nemoci.

Nadužívaná antibiotika

Úhradová vyhláška také udává, že výrazně více budou lidé doplácet za některá antibiotika, například amoxicilin (amoclen). Podle ministerstva zdravotnictví jsou antibiotika v Česku zbytečně nadužívaná. Vyšší cena by měla omezit spotřebu léků.

Více budou pacienti doplácet také za některé zastaralé léky proti depresi. Moderní antidepresiva budou naopak levnější, tvrdí ministerstvo.

Nová vyhláška stanoví téměř plnou cenu za třezalku v tabletách. Třezalka patří k bylinkám proti úzkostným stavům. Podle ministerstva jde o málo účinný lék s doplňkovou funkcí.

Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů, proti nové úhradové vyhlášce protestuje. Podle něj na ni doplatí většina pacientů, zejména důchodci
Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů, proti nové úhradové vyhlášce protestuje. Podle něj na ni doplatí většina pacientů, zejména důchodci | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Doplatek se pravděpodobně zvýší o několik desetikorun také u léků proti bolesti (například tramadol).

Obavy o antirevmatika

Nárůst doplatků o desetikoruny čeká některé léky na kardiovaskulární onemocnění. Pacienti si výrazně připlatí za chinidin, který je podle ministerstva zdravotnictví zastaralý.

Podle Svazu pacientů dojde k nárůstu doplatků o desítky korun u léků, jako je třeba enelbin, agapurin nebo xanidil na zlepšení prokrvení. Tato léčiva užívají zejména důchodci.

Naopak výrazně přístupnější by podle úředníků ministerstva zdravotnictví měl být klopidogrel (plavix), lék na ochranu stěn cév proti krevním sraženinám.

Sdružení pacientů si stěžuje, že si lidé výrazně připlatí za některá antirevmatika. "Může jít o vysoké částky, třeba i přes 350 korun. Bude to velký problém," říká prezident Luboš Olejár.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt připouští, že některá antirevmatika budou dražší. Na několik moderních antirevmatik však podle něj pojišťovny budou přispívat výrazně více.

Nové léky dostupné

Nově budou pojišťovny hradit některé drahé, ale vysoce účinné léky. Jde například o přípravek pegaptanibum, který léčí vážné onemocnění oční sítnice. Pojišťovny za přípravek zaplatí přes dvacet tisíc korun.

Doplatky
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Doplatky

Limit doplatků?
Bude nejdříve za rok

  • Opozice a Svaz pacientů tvrdí, že nová vyhláška poškodí nemocné trpící některými chronickými chorobami. "Někteří lidé skutečně mohou doplácet tisíce korun," tvrdí Josef Suchopár, expert na léčiva.
  • Ministerstvo zdravotnictví to odmítá. Podle ministra Julínka by do konce roku měla začít platit novela zákona o zdravotním pojištění. Jeho součástí by měl být vznik systému, podle kterého by pacienti nemohli doplácet více než tři tisíce korun ročně. Pokud by tento limit překročili, další léky by měli zdarma.
  • Přečtěte si: Julínek chce omezit výši doplatků na léky
  • Tyto limity by finančně ulehčily lidem trpícím některými vážnými chorobami, například roztroušenou sklerózou.

Dostupný by měl být také nový lék aprepitant, který zmírňuje příznaky po chemoterapii. Pacienti by také měli mít lepší přístup k nejnovějším typům inzulinu.

O kolik se zvednou doplatky?

Ministerstvo zdravotnictví se pře se Svazem pacientů a opozicí, o jakou částku celkem léčiva v Česku podraží.

Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka nenastane celkové zdražení léků. "Hýbe se pouze s úhradami," říká s tím, že souhrnná suma, již pojišťovny zaplatí za léky, bude stejná jako v minulých letech - tedy zhruba 35 miliard korun.

Podle Julínka stále platí, že v každé z tří set skupin léků musí být alespoň jeden bez doplatku. Vyhláška však někdy dosavadní placený lék nahrazuje novou značkou.

Podle Svazu pacientů a opoziční ČSSD lze přesto u některých skupin léků očekávat výrazné zdražení. Olejár tvrdí, že na změny nejvíc doplatí důchodci a chronicky nemocní.

Expert: Zdražení o 15 procent

"Zvýšení spoluúčasti pacientů bude razantní, asi o 10 až 15 procent. Vyhláška ale nebude tak strašně odlišná od těch dřívějších," hodnotí návrh ministerské normy ředitel společnosti Infopharm Josef Suchopár. Jeden z největších znalců českého trhu připomíná, že doplatky nelze odhadovat před tím, než farmaceutické firmy vznesou svá odvolání proti tomu, že právě jejich lék nebyl zařazen mezi plně hrazené přípravky.

Podle dosavadních informací budou nicméně Češi doplácet v průměru nejméně o 100 korun za rok více než loni. V současné době doplácí asi 750 korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy