Dokument: Vystoupení premiéra Nečase k jednání koalice

Kateřina Eliášová
20. 12. 2010 18:53

Vystoupení předsedy ODS Petra Nečase na tiskové konferenci po zasedání grémia

Občanští demokraté jednoznačně podporují a budou podporovat proreformní vládu. Chceme jednoznačně říci, že je povinností koalice bez jakýchkoli podmínek a jakýchkoli dalších dodatečných požadavků dodržovat koaliční smlouvu a odmítnout vyslovení nedůvěry vládě složené ze tří koaličních stran.

Příslušné ustanovení koaliční smlouvy mluví jednoznačně. Smluvní strany se zavazují, že po celé volební období Poslanecké sněmovny budou postupovat jednotně a v plném počtu svých poslanců při hlasování o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě a při jejím sestavení. Tečka. Žádné další podmínky. Toto je závazek z koaliční smlouvy a my nepožadujeme nic jiného, než dodržení koaliční smlouvy.

Jsme přesvědčeni, že je povinností koalice účastnit se všemi svými 118 poslanci hlasování a hlasovat proti nedůvěře vládě. Jiný postup nepřipouštíme. Jakýkoli jiný postup či vznášení požadavků spojených s tímto hlasováním považujeme za flagrantní porušení koaliční smlouvy.

Chceme také navrhnout a navrhli jsme to již na jednání, které probíhalo včera, že do poloviny února vláda schválí protikorupční strategii, zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů a základní koncept reforem, které chce vláda prosadit v následujícím období. S těmito kroky vláda spojí svou důvěru.

Musím také říci, že jednoznačně odmítáme jakékoli lživě vytvořené souvislosti mezi Státním fondem životního prostředí a financováním ODS. Budeme trvat na důsledném prošetření všech okolností tohoto případu. Nic nechceme a nebudeme zametat pod koberec. A nedovolíme, aby cokoli co souvisí s tímto případem, ale i širšími souvislostmi, které teď probíhají v médiích, bylo zameteno pod koberec. Toto se musí vyšetřit. Nesmí být nic zatajeno, nic ukryto před občany České republiky. Závisí na tom důvěryhodnost českého politického systému.

Chci jednoznačně říci, že korupce je pro nás nepřijatelná. Podle toho také budeme postupovat a vyvozovat politickou odpovědnost.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy