Dobré zprávy pro Dalíka: Svědek nic o úplatku neslyšel

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
16. 1. 2014 17:00
Izraelský svědek v kauze Pandury podle Dalíkova advokáta nepotvrdil žádost o úplatek.
Marek Dalík.
Marek Dalík. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po řadě špatných zpráv přichází v kauze Pandury pro Marka Dalíka, obviněného z toho, že si řekl o úplatek, jedna nadějná. A to z Izraele, kde na žádost českých úřadů vyslechli svědka.

"Ptali se ho, zda takovou nabídku slyšel. Protokol ještě nemám, ale prý neslyšel. Co přesně uvedl, bude zřejmé po doručení protokolu," sdělil Insideru Dalíkův obhájce Tomáš Sokol.

Jediným izraelským aktérem případu, který by mohl policii zajímat, je přitom Lova Drori, viceprezident zbrojovky Rafael v Haifě, která dodává do transportérů dálkově ovládané věže.

V dosavadní konstrukci žalobci a policie vycházejí ze svědectví svého klíčového svědka Stephana Szücse, v době vyjednávání manažera firmy Steyr. Podle tohoto Rakušana se Drori účastnil jednání o nákupu pandurů a úplatek pro Dalíka poptával.

Vyšetřovatelé si od „izraelského" svědectví slibovali, že by jim mohlo pomoci Dalíkovo obvinění překvalifikovat na úplatkářství. Nyní na přímou otázku nechce státní zastupitelství totožnost svědka potvrdit. „Bohužel k tomu nemohu uvést žádnou informaci," řekl Insideru státní zástupce Jan Kořán, který případ vede.

Další podrobnosti o případu čtěte ve čtvrtečním vydání deníku Insider.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy