Demonstrace zemědělců v Praze je u konce, protestující odcházeli i předčasně

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2024 17:17
V pondělí přijelo do Prahy protestovat stovky nespokojených zemědělců. Požadovali, aby Česko odstoupilo od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Protesty začaly brzy ráno a skončily odpoledne demonstrací na Malostranském náměstí, kde se s protestujícím dostala dostala do konfliktu zhruba desetičlenná skupina jejich odpůrců. Provoz je nyní plně obnoven.
Traktory protestujících zemědělců na pražské magistrále
Traktory protestujících zemědělců na pražské magistrále | Foto: Jakub Plíhal

Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka se s protestujícími dostala do konfliktu skupina lidí nesoucí ukrajinské vlajky. Policie musela obě strany od sebe oddělit. Odpůrci protestu následně podle mluvčího odešli. "Nikdo nebyl zajištěn," uvedl Daněk.

Na demonstraci zemědělců, která začala v pondělí kolem 15:00 na Malostranském náměstí v Praze, opakovaně zazníval požadavek, aby Česko odstoupilo od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Jeden z řečníků Vladimír Štěpán v souvislosti s touto dohodou hovořil o konci zemědělství v Česku.

Na místo dorazili také organizátor protivládních akcí Jindřich Rajchl, předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně neparlamentní Trikolory Zuzana Majerová nebo bývalý premiér a předseda strany Česká suverenita Jiří Paroubek.

Demonstrace, která měla původně trvat do 17:00, kolem 16:00 skončila. Tisková konference se místo pondělního večera uskuteční v úterý ráno v pražské centrále OSPZ. Tam organizátoři oznámí, v jaké podobě budou protesty pokračovat.

Někteří protestující zemědělci odešli předčasně. Koordinátor protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloš Malý v České televizi hovořil o "ukradeném protestu". Části zemědělců se podle něj nelíbí provolávání protivládních hesel, chtěli poklidný protest.

Provoz na pražské magistrále, kterou od rána částečně blokovala jízda zemědělců, je plně obnoven, všechna zemědělská technika odjela, uvedla po 15:30 policie.

"Demisi", křičeli protestující na Výborného

"Víš, jak vypadá kráva?" či "Dělej něco pro lidi" zněla hesla, která křičeli účastníci demonstrace před ministerstvem zemědělství na ministra Marka Výborného (KDU-ČSL). Kolem ministra se shluklo několik desítek lidí. Někteří skandovali "Demisi!" či protivládní hesla. Výborný řekl, že se chce se zemědělci bavit a baví se s nimi, nicméně dodal, že organizátoři dnešní akce sledují politické cíle a změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá.

Část nespokojených zemědělců předala ministrovi kolem 11:00 dopis, ve kterém ho žádá, aby Česko odstoupilo od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050.

Tato dohoda podle nich snižuje produkci českého zemědělství a způsobuje tak nedostatek domácích potravin na trhu. To následně vede k nárůstu dovozu z Jižní Ameriky a dalších zemí mimo EU, přečetl z dopisu před MZe jeden z demonstrujících. Uvedl také, že dohoda zhoršuje úrodnost půdy a zvyšuje ceny potravin tím, že ji zatěžuje daní z produkce oxidu uhličitého, který ale není příčinou globálního oteplování, dodal.

Výborný řekl, že je potřeba požadavky Zelené dohody zasadit do reálného rámce. "Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima," uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.

Od pondělní akce, kterou organizují předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, se distancovaly velké zemědělské organizace. Do Prahy podle informací policie zamířilo 600 až 1000 traktorů a dalších strojů. Po demonstraci před ministerstvem protestující s technikou odjedou na odstavné plochy, které budou na nábřežích Edvarda Beneše a Kapitána Jaroše.

Stížnost na poloviční dotace

Část zemědělců, kteří se do Prahy sjížděli od časného rána, zastavila se svými stroji i před budovou Národního muzea na Václavském náměstí. Policie je vyzvala, aby nevjížděli na Václavské náměstí, a aby vzhledem k tomu, že tvoří překážku v provozu, zapnuli majáky na stojících traktorech.

"Tato akce je určena na podporu české veřejnosti, k tomu, aby si vláda uvědomila, že jsme v dnešní době vlastně otroci Evropské unie. Zemědělci kupují traktory, osiva a vůbec všechno za stejné peníze, jako si to kupují Němci, Holanďani nebo Francouzi, ale dostávají pouze 50 procent dotací," řekl před Národním muzeem Jiří Jirsa, který přijel protestovat z Křepenic na Sedlčansku.

Traktory protestujících zemědělců na pražské magistrále
Traktory protestujících zemědělců na pražské magistrále | Foto: Jakub Plíhal

Provoz pražské integrované dopravy (PID) protest zemědělců zatím výrazněji nenarušil. Zastavený je jen provoz části autobusové linky H1, určené pro přepravu handicapovaných. Zhruba na půl hodiny byl ráno přerušený provoz tramvají na Vinohradské ulici a kvůli průjezdu zemědělské techniky nabíraly zpoždění tramvajové spoje na náměstí I.P. Pavlova. Vyplývá to z údajů na webu pražského dopravního podniku a společnosti Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu.

Ministr Výborný: Dávám přednost jednání u stolu

Protest organizuje předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se protestu zúčastní většinou lidé, kteří nikdy nebyli na poli ani ve chlévě a obyčejné zemědělce zneužívají ke svým účelům. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) řekl, že s demonstrací spojili své jméno i lidé spojení s dezinformační scénou. Podle premiéra Fialy demonstrace v Praze nemá mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců. Pořádají ji lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl. Zopakoval také, že hlavní zemědělské organizace se od protestu distancovaly. S jejich reprezentanty o potřebách zemědělství vláda jedná, řekl.

Ministr Výborný k dnešní akci části zemědělců řekl, že dává přednost jednání u kulatého stolu před protestem na ulicích. Organizátoři akce podle něj sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují.

"To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek," uvedl Výborný.

 

Právě se děje

Další zprávy