Brno - Na tisíci metrech čtverečních ožije v brněnské Titanic Hall padesát vynálezů muže, který předběhl dobu. Brněnská agentura přiveze putovní výstavu modelů sestavených podle pět set let starých plánů Leonarda da Vinciho.
K vidění budou také reprodukce třiadvaceti da Vinciho uměleckých děl v původní velikosti. Výstavu doprovodí rekonstruovaná hudební díla mistra Leonarda.
"Výstava právě skončila ve Španělsku. Byli jsme se na ni podívat a je neuvěřitelné, co jediný člověk v šestnáctém století dokázal vymyslet," líčí Aleš Hrbek z pořádající agentury Glanc, která teprve před měsícem v Brně ukončila úspěšnou výstavu předmětů vylovených z vraku Titanicu.
Video: Nádobí z Titaniku zavítalo do Brna. Podívejte se na výstavu
Výstavu o géniovi Da Vincim produkuje rakouská společnost EMS, viděli ji už lidé v Seattlu, Chicagu nebo Korei a ve většině států v západní Evropě.
Padesát vystavených vynálezů sestrojili umělci a restaurátoři přesně podle da Vinciho plánů a deníků. Kromě toho, že si všechny modely můžou lidé osahat, na monitorech počítačů uvidí, jak mají fungovat.
Vynalezl helikoptéru. Před 500 lety
Leonardo da Vinci vymýšlel stroje pro různá odvětví průmyslu - vojenství, vodohospodářství, letectví.
Před pěti sty lety většina z nich ještě nebyla proveditelných, ale dnes je lidstvo běžně používá - třeba padák, rogalo, kolo, vícestupňovou převodovku, helikoptéru, obrněný tank.
V zatemněných místnostech si pak přijdou na své milovníci da Vinciho malířství. "Například Večeře Páně má skutečně rozměry devět krát šest metrů. Je ve speciální místnosti a před ní je můstek, ze kterého můžou lidé obraz vidět z různých stran a úhlů pohledu," popsal Hrbek.
"Byl jsem hned na první prezentaci výstavy ve Vídni. Je nádherná. Půjdu na ni znova, protože jako technik si ji nenechám ujít v českém jazyce," pochválil výstavu kurátor sbírek Technického muzea v Brně Jaroslav Pipota.
Výstava se návštěvníkům otevře ve středu 18. června odpoledne. Otevřená bude každý den.
Cena vstupenky není zrovna lidová. "Podařilo se nám ji dostat na dvě stě korun ve všední den a dvě stě padesát o víkendu. Bohužel u zahraničních produkcí jsou takové ceny běžné," uvedl Hrbek.
Výstavu Titanic ale i přes ještě vyšší ceny vstupného navštívilo sedmdesát tisíc diváků, což byl pro pořadatele důkaz, že nejen Praha může být místem konání výstav světových producentů.
Technik Pipota míní, že o Leonarda by zájem mohl být ještě větší. "Výstava má široký záběr potenciálních návštěvníků - od zájemců o umění, přes nás techniky až po ty, co se zajímají o lékařskou vědu. Titanic tak široký záběr neměl," uvažuje Pipota.
Pořadatelé se navíc netají tím, že sázejí na stále populární román Šifra mistra Leonarda.