Cestou z Německa nepřistáli na ruzyňském letišti leteckým speciálem za asistence desítek televizních kamer a davů fanoušků. Přijeli nenápadně, přesto dokázali zvítězit
Šampióni hrající pod jménem MYSA Nairobi nevyhráli o uplynulém víkendu mistrovství světa ve "velkém" fotbale, ale v jedné z jeho variant streetfootballu, neboli kopané hrané přímo na ulici.
Když na hřišti jednoho malého pražského fotbalového klubu posloucháte jejich životní příběhy, cítíte mrazení v zádech.
KAŽDÝ DEN JE BOJEM O PŘEŽITÍ Sedmnáctiletý Havenar Maloba by se rád stal profesionálním fotbalistou. V chudinské čtvrti v Nairobi je ale rád, když každý den sežene něco k jídlu. BOJUJE O PŘEŽITÍ A MILUJE FOTBAL - ČTĚTE ZDE |
Zatímco mistři z Itálie stále rozdávají úsměvy a ještě pořád jsou ve víru oslav svého vítězství, z chování těchto hráčů lze vyčíst obavy z budoucnosti. Každý z nich ví, že se již brzy vrátí domů a že ho bude čekat další kolo boje o holý život.
V mladých očích se jim zračí nejen nadšení pro jejich lásku fotbal, ale i obrovské starosti, jejichž řešení sami nemohou nikdy najít.
Jejich hra se od fotbalu, jak ho známe u nás, podstatně liší. V podmínkách nairobských slumů by totiž mladí fotbalisté jen těžko hledali běžný míč nebo kopačky. Dokonce i kus travnaté země, kde by si mohli zatrénovat je pro ně jen těžko dostupným snem.
Fotbalem proti chudobě
Když keňští fotbalisté vybíhají z oprýskaných šaten klubu Tempo v pražské Lhotce na místní hřiště s umělou trávou je to pro ně další svátek. Zahrát si fotbal v takovém prostředí se jim doma jen těžko někdy poštěstí.
V prvním ze série exhibičních turnajů Fotbal pro rozvoj pod záštitou reprezentanta Tomáše Ujfalušiho jim bylo soupeřem dalších sedm týmů - tým pořádající dobrovolnické organizace INEX, tým Fóra dárců, dva týmy partnerského Českomoravského fotbalového svazu, tým Ministerstva zahraničních věcí, tým středoškoláků a tým s názvem "Bankovní balet".
Hrálo se ve dvou skupinách každý s každým, jedno utkání trvalo patnáct minut. I to bylo ve včerejším vedru pro hráče a hráčky velmi náročné. Tým z Nairobi nakonec vybojoval v penaltovém rozstřelu třetí místo, vítězem turnaje se stal "B" tým fotbalového svazu.
Turnaje se zúčastnil také český reprezentant Tomáš Ujfaluši, který nastupoval dokonce hned za dva týmy - za svazové "áčko" a tým INEXu, v němž hráli dva jeho bratranci.
V Česku se keňský tým zdrží až do příštího týdne. V následujících dnech čeká africké fotbalisty cestování po Čechách i po Moravě, kde je čekají další turnaje spojené s doplňkovým osvětovým a kulturním programem.
Jiné mistrovství světa
Impulsem pro vznik celosvětové organizace zastřešující streetfootbalové týmy z celého světa - Streetfootballworld - se stala vražda kolumbijského hráče Andrése Escobary v červenci 1994 poté, co na mistrovství světa v USA vsítil nešťastný gól do vlastní branky.
Hlavní ideou celého projektu je spojení fotbalu s pomocí chudým rozvojovým zemím třetího světa. Fotbal jako globální fenomén má podle šéfů celé organizace sílu propagovat soupeření mladých lidí beze zbraní a naučit je žít vedle sebe ve vzájemné toleranci.
Celý projekt vyvrcholil souběžně s právě skončeným světovým šampionátem v Německu, kdy se odehrálo i historicky první Mistrovství světa ve streetfootballu. Zvítězil na něm právě tým MYSA složený z hráčů žijících v jedné z největších chudinských čtvrtí na světě v keňském Nairobi.
Samotný finálový zápas, který se odehrál stejně jako celý turnaj v berlínské čtvrti Kreuzberg sledovalo 2500 diváků a Keňané v něm porazili jihoafrický tým KickAIDS from South Africa 4:3 až po pokutových kopech.