Diamond Race ve čtvrtek odpoledne odstartoval z Prahy. Nakonec začal se zhruba dvouhodinovým zpožděním, čekalo se na opozdilce.
Účastníci soutěžní trasu absolvují za plného provozu, policie proto připravuje bezpečnostní opatření.
Na start trati vedoucí přes Velkou Bíteš a Brno do Budapešti se postaví tři desítky závodníků ve vozech značek jako Aston Martin, Ferrari či Lamborghini.
Do cíle v maďarské metropoli závodníci dorazí v neděli.
Menší skupina účastníků bude pokračovat až do slovinského Mariboru, kam dojede 16. září.
Zatím bez přestupků
Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové se auta na dálnici D1 několikrát zdržela. Kvůli nehodě stála v koloně na 20. kilometru ještě v 16:30. O hodinu později se skupina soutěžních vozů dostala na 120. kilometr u Velkého Beranova, kolem 18:00 dojeli závodníci na náměstí do Velké Bíteše.
"Nikdo z účastníků závodu se zatím nedopustil žádného dopravního přestupku ani jiného protiprávního jednání," řekla Čírtková. Situaci na vysočinském úseku dálnice D1 dnes podle mluvčí komplikovaly silné dešťové přeháňky a nebývale silný provoz.
Pointou celého závodu není nikoho ohrožovat, chceme z toho udělat příjemnou společenskou událost s velkou dávkou tolerance ze strany účastníků závodu. To samé očekáváme i od veřejnosti," řekl při startu ředitel závodu Milan Markovič.
Počet posádek se podle ředitele závodu Milana Markoviče oproti loňskému roku zvýšil o sedm. "Nižší účast závodníků v loňském ročníku byla negativní reakcí na problémy s německou policií v roce 2009, která některým účastníkům zabavila vozy. Letos tyto problémy neočekáváme," řekl Markovič.
Podle něj letos pojedou také mnohem luxusnější vozy než loni. "Je tu více sběratelských kousků, týká se to zejména vozů značky Lamborghini," zhodnotil Markovič změny oproti předcházejícímu ročníku.
Samotný úvod akce, který začal v 10 hodin u nákupního centra Arkády na Pankráci, účastníkům znepříjemnil déšť.
"Vzhledem k včerejší tragické události pádu letadla, při kterém zahynuli i čeští hokejisté, budeme mít na kapotách všech vozů černé pruhy jako uctění jejich památky," dodal Markovič.
Policie chce zabránit honičkám
Na průjezd kontroverzního závodu bude odpoledne a večer dohlížet osm policejních hlídek na Vysočině. Policisté budou dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu a dodržování veřejného pořádku. Večer závodníky čeká nocleh v Brně.
Organizátři ale slibují, že se budou na silnicích chovat slušně. "Pointou celého závodu není nikoho ohrožovat, chceme z toho udělat příjemnou společenskou událost s velkou dávkou tolerance ze strany účastníků závodu. To samé očekáváme i od veřejnosti," řekl Markovič.
Zatímco na českém území přede dvěma lety policie nezasáhla a sklidila za to kritiku, hned za hranicí německá policie zadržela na tři dny 35 automobilů. Majiteli každého auta uložila pokutu 1000 eur (asi 24.700 korun).
Německá policie vystupuje v podobných případech nekompromisně. Loni na území Německa překazila zřejmě nejznámější nelegální mezinárodní závod luxusních aut Gumball 3000. Posádky zastavila hned na hranici s Nizozemskem, řidiče posadila do autobusů a organizovaně je převezla k hranicím Dánska. Jejich nablýskané miláčky se silnými motory jim podle agentury DPA poslala na nákladních autech.
Při akci Gumball 3000 v roce 2007, kdy se závod jel se shovívavostí policie a úřadů i po českých dálnicích, těžce zranil v Makedonii jeden z účastníků závodu staršího muže, který na následky zranění zemřel.
Letos máme mnohem luxusnější vozy
Ve čtvrtek na trať vedoucí přes Velkou Bíteš a Brno do Budapešti vyjeli účastníci ve vozech značek jako Aston Martin či Ferrari. K vidění byly i vozy mimoevropské produkce, například japonský Nissan nebo americký Chevrolet. Do cíle v maďarské metropoli závodníci dorazí v neděli. Menší skupina účastníků bude pokračovat až do slovinského Mariboru, kam dojede 16. září.
"Letos máme mnohem luxusnější vozy než loni, je tu více sběratelských kousků, týká se to zejména vozů značky Lamborghini," zhodnotil Markovič změny oproti předcházejícímu ročníku. "Protože podporujeme také charitativní činnost, každý účastník závodu si mohl zakoupit jeho logo a nalepit si ho na kapotu svého vozu. Jedno logo má hodnotu 1000 korun a závodník si jich může zakoupit, kolik chce. Výtěžek z prodeje jde přímo na podporu dětských domovů," doplnil Markovič.
Na průjezd kontroverzního závodu ve čtvrtek dohlíželo osm policejních hlídek na Vysočině. Dopravní policie podle svého šéfa Leoše Tržila přijala opatření podobná těm loňským. To znamená, že jsou v pohotovosti jednotlivá dálniční oddělení a policejní passaty, které budou sledovat průběh akce. V případě potřeby je dopravní policie připravena i využít nové ustanovení zákona, podle něhož může zajistit účastníkům závodu na 48 hodin auto. "Neočekávám však žádné zásadní problémy," shrnul Tržil.
Vzhledem ke středeční tragické události pádu letadla, při kterém zahynuli i čeští hokejisté, mají účastníci jízdy na kapotách všech vozů černé pruhy jako uctění jejich památky, dodal Markovič.