Děti kouří, odpůrci chtějí žalovat stát

Red Dom
7. 12. 2006 9:46
Praha - Bojovníci proti kouření dětí vyzvali Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby zažalovala stát kvůli laxnímu postupu proti tabáku.
Kouřením je způsobeno přibližně každé páté úmrtí v zemi. Nejčastější příčinou smrti je infarkt myokardu.
Kouřením je způsobeno přibližně každé páté úmrtí v zemi. Nejčastější příčinou smrti je infarkt myokardu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hnutí Řetěz lásky k dětem podalo dnes ráno nejvyšší státní zástupkyni tři podněty mířící proti státu, všechny jako žaloby na ochranu veřejného zájmu.

Už létě toto hnutí sepsalo petici, v níž upozorňují na to, že denně začíná se smrtelným zlozvykem sto českých dětí. Petici vyzývající stát a poslance k tomu, aby zasáhli, podepsaly tisíce lidí a byla předána zákonodárcům.

Podnět první: vina ministerstva

První se týká protiprávního chování ministerstva zdravotnictví, které se podle členů hnutí nesnaží zabránit kouření jako oficiálně uznané nemoci, jak mu to zákon ukládá. Má přitom dostatek informací o škodlivosti kouření.

"Pokud Ministerstvo zdravotnictví tyto důkazy, či kvalifikované podezření má, nemá se podílet na trestné činnosti tím, že je zveřejní, čímž fakticky zabrání postiženým v dovolání se individuální spravedlnosti, tedy argumentací "Vždyť víte, že to je jed", ale naopak mu vzniká povinnost vůči distributorovi takových látek postupovat z nejvyšší rasancí," stojí v dopisu Nejvyšší státní zástupkyni, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Podnět druhý: nikotin na seznam jedů

Druhý podnět napadá fakt, že nikotin není u nás zapsán na oficiálním seznamu psychotropních a omamných látek.

Speciál Aktuálně.cz

Billboard proti kouření dětí

Přečtěte si SPECIÁL Aktuálně.cz o dětském kouření a kampani proti němu.

"Kdo zajistil, aby nejničivější popsaná droga lidské historie s vysokou popsanou závislostí - nevyvratitelným způsobem a vědeckou cerfitikací, nebyla v rozporu se skutečností a prvořadým zájmem státu na zdraví obyvatel zapsána na tento seznam?" ptají se autoři výzvy.

Podle nich by se podle oficiálně uznanému jedu dalo účiněji bojovat,

Podnět třetí: Tabák a politické strany

Bojovníci proti kouření dále napadají fakt, že tabákové firmy jsou u nás mezi sponzory politických stran. Žádají Veseckou aby prověřila, jestli to není protizákoné či minimálně neetické.

"Připadá nám jako zcela protismyslné, aby politiku sponzoroval, financoval výtěžek z nemoci a úmrtí obyvatel, z tabákového podnikání, když je to v přímém rozporu s výkonem politické funkce, která naopak deklaruje ochranu od negativních jevů, kdy na prvním místě je jistě zdraví a svoboda jednotlivce naproti podsunuté drogové závislosti," stojí v podání.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy