Dávky jen za děti ve škole, řekli ministři v Ústí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 9. 2010 19:05
Ministry školství a sociálních věcí na Ústecku slibovali i práci
Sociální dávky dáme jen rodičům, kteří posílají děti do školy, vysvětlují dva ministři a zmocněnec na odchodu
Sociální dávky dáme jen rodičům, kteří posílají děti do školy, vysvětlují dva ministři a zmocněnec na odchodu | Foto: Jan Langer

Praha - Sociální dávky jen pro rodiče, kteří posílají děti do školy.

To je hlavní heslo, se kterým ministr sociálních věcí Jaromír Drábek a ministr školství Josef Dobeš vyjeli na sever Čech na "setkání s romskými rodinami", jak akci sami nazývají. Jako průvodce si zvolili odcházejícího vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába.

Chtěli vysvětlit lidem, proč se vláda chystá udílení dávek zpřísnit. Museli ale často odpovídat i na nepříjemnou otázku, proč mé dítě nikde nechtějí přijmout, i když jsem ho do školy dávala.

Michael Kocáb naplánoval itinerář přes sociálně vyloučené lokality Předlice v Ústí nad Labem či litvínovský Janov.

Tam se ministři sešli s rodiči dětí v základních školách. Rodiče, kteří přišli na setkání s politiky, se nejčastěji ptali na nezaměstnanost svých dětí, které už jsou třeba po vyučení. "Mého syna nikde nevzali, protože nemá praxi. Nemá nárok ani na dávky," řekla ministrům v Ústí nad Labem jedna z maminek a podobné dotazy se opakovaly všude.

Ministr Drábek slíbil, že se snaží vytvořit místa pro primární praxi, kde by každý mohl získat první pracovní zkušenost. "Letošek je bohužel co se týče nezaměstnanosti hodně špatný. Příští rok to bude lepší."

Rodiče dětí záškoláků mohou od teď spadnout s dávkami na existenční minimum. "Ředitelé škol budou informovat úřady a naopak. Komunikace musí bát oboustranná," dodal Drábek.

Cestu ministrů jsme sledovali v online reportáži:

18:35 - Ministr Dobeš se snažil situaci ulidnit. "berte to tak, že jsme tady, mluvíme s vámi. Vláda chce problémy řešit. Děkuju, že jste přišli, dodal Dobeš.

18:25 - Atmosféra v sále začala houstnou, když vystoupila pracovnice tamního úřadu práce, která má na starosti veřejné práce nezaměstnaných. "Na poslední brigádu mělo přijít deset lidí a přišli dva. Ostatní se jim navíc smějí," řekla žena a sklidila potlesk poloviny sálu.

18:15 - Romské rodiny, které využily příležitosti, tázat se politků, nejvíce trápí nezaměstnanost. "kdybych si nezaložil vlastní neziskovou organizaci, doteď nemám práci," uvedl Ondřej Kocúr, který v Janově působí.

18:10 - V litvínovském Janově je o návštěvu jednoznačně největší zájem. Na ministry čekalo několik desítek lidí v jídelně.

17:55 - Nejvíce otázek na ministra Dobeše se týká plánovaných smluv mezi školou a rodiči, které by nastavilo třeba pravidla používání mobilů ve škole nebo právě záškoláctví.

17:45 - Politici doufají, že lidé se o plánu vlády dozvědí z médií a řeknou si o novém vyplácení dávek i mezi sebou. "Ty maminky, které tu sedí, nejsou ty, na které by se mělo apelovat," říká starosta Litvínova.

17:30 - Delegace teď už bez ministra Drábka dorazila na základní školu na sídlišti Janov, které nechvalně proslulo pochody pravicových extremistů.

16:45 - Komunikace se sociálními úřady nebude pro školy v Severních Čechách často nic nového. "Neomluvené hodiny a záškoláctví už s úřadem běžně řešíme teď. Žádná práce navíc to pro nás není. Musím ale říct, že ze záškoláctvím máme problémů minimálně," řekla Aktuálně.cz ředitelka školy v Trmicích Marie Gottfriedová.

Zavedeme povinný poslední ročník mateřské školky, to je myslím správný trend, slibuje ministr Dobeš.
Zavedeme povinný poslední ročník mateřské školky, to je myslím správný trend, slibuje ministr Dobeš. | Foto: Jan Langer

16:25 - "Jak máme dát děti do mateřské školky, když jsou tak přecpané?," ptají se maminky. Ministr školství Josef Dobeš radí trpělivost. "Demografická křivka je znovu na sestupu, místa ve školkách budou." A po chvíli dodává: "Mám také v plánu znovu zavést povinný poslední ročník mateřské školky. To je myslím správný trend."

16:15 - Ministry a Kocába poslouchá v tělocvičně trmické školy několik desítek rodičů. "Chceme to udělat hned. Žádnou změnu legislativy nepotřebujeme. Teď je správný čas se začátkem školního roku," odpověděl ministr Drábek na jednu z otázek z publika. Ptají se i rodiče, kteří děti do škol posílají. "Mám kamarádku, která má dceru v druháku a nemá peníze, aby ji nakoupila knihy, kdo jí s tím pomůže, když říkáte, že mají děti chodit do školy," zní z publika další otázka. Konkrétní odpovědi se ale nedočká, ministr Drábek radí, že se má pro jistotu zeptat na úřadech. Ministr školství odpovídá, že i střední školy mohou využít peníze z evropských fondů na nákup pomůcek.

16:05 - Ministr školství přesvědčuje rodiče, aby dávali své děti do posledního ročníku mateřské školy. "Máme s maželkou tři děti, čekáme čtvrté. Nejstarší syn chodí do speciální školy. Chci říct, jak je důležité, aby do speciálních škol nechodily děti, které tam nepatří, které se klidně mohou zařadit do hlavního proudu. Díky poslednímu ročníku mateřské školky se dítě může vyhnout tomu, aby bylo zařazeno do speciální školy, když to nepotřebuje," řekl Dobeš.

16:00 - Ministři se přesunuli do základní školy v Trmicích.

Foto: Jan Langer

15:45 - Ještě živější debatu zažil Josef Dobeš v neoficiální části s učiteli, když se na něj "vrhla" polovina sborovny. "Každý kvalifikovaný pedagog dostane přidáno," uklidňuje.

15:35 - "Prosím maminku, která se tu klidně hádá s ministrem, aby mi na sebe dala kontakt. Není možné, že nemá nárok na žádné dávky," uzavírá diskusi ministr Drábek.

15:20 - Rodiče, kteří přišli na setkání s politiky, mají problém s nezaměstnaností svých dětí, které už jsou třeba po vyučení. "Mého syna nikde nevzali, protože nemá praxi. Nemá nárok ani na dávky," říká další z maminek. Ministr Drábek jí slibuje, že se snaží vytvořit místa pro primární praxi, kde by každý mohl získat první pracovní zkušenost. "Letošek je bohužel co se týče nezaměstnanosti hodně špatný. Příští rok to bude lepší."

ZŠ v Předlicích. Diskuse s rodiči začíná
ZŠ v Předlicích. Diskuse s rodiči začíná | Foto: Jan Langer

15:15 - "Vy říkáte, že romské děti mají být lékaři a podobně. Já mám zkušenost, že když se romské dítě vyučí, stejně ho nikdo nezaměstná. Jakou nám dáte záruku, že když se děti budou učit, pak seženou místo," ptá se asistentka na škole v Předlicích.

15:00 - "Vy jste pro nás velvyslanci změny," říká ministr Dobeš romským rodičům, kteří se sešli v tělocvičně ve škole v Předlicích. Zájem ale není tak velký, jak by si ředitel školy přál. "Na vánoční akademii je tu plno," zlobí se. Rodiče, kteří mají o setkání s politiky zájem, asi nejsou tou úplně pravou cílovou skupinou. "Do školy snad posílá děti každý... Kdo se chová normálně, nemusí mu to vadit," komentuje jedna z maminek záměr vlády dávat dávky jen rodinám, které dávají děti do školy.

14:40 - Ministři začínají misi v ZŠ v Předlicích, kde je skoro sto procent romských žáků. "Hned bych si zahrál fotbal," říká ministr Dobeš směrem k hrajícím si dětem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 40 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy