Dávky jen za děti ve škole, řekli ministři v Ústí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 9. 2010 19:05
Ministry školství a sociálních věcí na Ústecku slibovali i práci
Sociální dávky dáme jen rodičům, kteří posílají děti do školy, vysvětlují dva ministři a zmocněnec na odchodu
Sociální dávky dáme jen rodičům, kteří posílají děti do školy, vysvětlují dva ministři a zmocněnec na odchodu | Foto: Jan Langer

Praha - Sociální dávky jen pro rodiče, kteří posílají děti do školy.

To je hlavní heslo, se kterým ministr sociálních věcí Jaromír Drábek a ministr školství Josef Dobeš vyjeli na sever Čech na "setkání s romskými rodinami", jak akci sami nazývají. Jako průvodce si zvolili odcházejícího vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába.

Chtěli vysvětlit lidem, proč se vláda chystá udílení dávek zpřísnit. Museli ale často odpovídat i na nepříjemnou otázku, proč mé dítě nikde nechtějí přijmout, i když jsem ho do školy dávala.

Michael Kocáb naplánoval itinerář přes sociálně vyloučené lokality Předlice v Ústí nad Labem či litvínovský Janov.

Tam se ministři sešli s rodiči dětí v základních školách. Rodiče, kteří přišli na setkání s politiky, se nejčastěji ptali na nezaměstnanost svých dětí, které už jsou třeba po vyučení. "Mého syna nikde nevzali, protože nemá praxi. Nemá nárok ani na dávky," řekla ministrům v Ústí nad Labem jedna z maminek a podobné dotazy se opakovaly všude.

Ministr Drábek slíbil, že se snaží vytvořit místa pro primární praxi, kde by každý mohl získat první pracovní zkušenost. "Letošek je bohužel co se týče nezaměstnanosti hodně špatný. Příští rok to bude lepší."

Rodiče dětí záškoláků mohou od teď spadnout s dávkami na existenční minimum. "Ředitelé škol budou informovat úřady a naopak. Komunikace musí bát oboustranná," dodal Drábek.

Cestu ministrů jsme sledovali v online reportáži:

18:35 - Ministr Dobeš se snažil situaci ulidnit. "berte to tak, že jsme tady, mluvíme s vámi. Vláda chce problémy řešit. Děkuju, že jste přišli, dodal Dobeš.

18:25 - Atmosféra v sále začala houstnou, když vystoupila pracovnice tamního úřadu práce, která má na starosti veřejné práce nezaměstnaných. "Na poslední brigádu mělo přijít deset lidí a přišli dva. Ostatní se jim navíc smějí," řekla žena a sklidila potlesk poloviny sálu.

18:15 - Romské rodiny, které využily příležitosti, tázat se politků, nejvíce trápí nezaměstnanost. "kdybych si nezaložil vlastní neziskovou organizaci, doteď nemám práci," uvedl Ondřej Kocúr, který v Janově působí.

18:10 - V litvínovském Janově je o návštěvu jednoznačně největší zájem. Na ministry čekalo několik desítek lidí v jídelně.

17:55 - Nejvíce otázek na ministra Dobeše se týká plánovaných smluv mezi školou a rodiči, které by nastavilo třeba pravidla používání mobilů ve škole nebo právě záškoláctví.

17:45 - Politici doufají, že lidé se o plánu vlády dozvědí z médií a řeknou si o novém vyplácení dávek i mezi sebou. "Ty maminky, které tu sedí, nejsou ty, na které by se mělo apelovat," říká starosta Litvínova.

17:30 - Delegace teď už bez ministra Drábka dorazila na základní školu na sídlišti Janov, které nechvalně proslulo pochody pravicových extremistů.

16:45 - Komunikace se sociálními úřady nebude pro školy v Severních Čechách často nic nového. "Neomluvené hodiny a záškoláctví už s úřadem běžně řešíme teď. Žádná práce navíc to pro nás není. Musím ale říct, že ze záškoláctvím máme problémů minimálně," řekla Aktuálně.cz ředitelka školy v Trmicích Marie Gottfriedová.

Zavedeme povinný poslední ročník mateřské školky, to je myslím správný trend, slibuje ministr Dobeš.
Zavedeme povinný poslední ročník mateřské školky, to je myslím správný trend, slibuje ministr Dobeš. | Foto: Jan Langer

16:25 - "Jak máme dát děti do mateřské školky, když jsou tak přecpané?," ptají se maminky. Ministr školství Josef Dobeš radí trpělivost. "Demografická křivka je znovu na sestupu, místa ve školkách budou." A po chvíli dodává: "Mám také v plánu znovu zavést povinný poslední ročník mateřské školky. To je myslím správný trend."

16:15 - Ministry a Kocába poslouchá v tělocvičně trmické školy několik desítek rodičů. "Chceme to udělat hned. Žádnou změnu legislativy nepotřebujeme. Teď je správný čas se začátkem školního roku," odpověděl ministr Drábek na jednu z otázek z publika. Ptají se i rodiče, kteří děti do škol posílají. "Mám kamarádku, která má dceru v druháku a nemá peníze, aby ji nakoupila knihy, kdo jí s tím pomůže, když říkáte, že mají děti chodit do školy," zní z publika další otázka. Konkrétní odpovědi se ale nedočká, ministr Drábek radí, že se má pro jistotu zeptat na úřadech. Ministr školství odpovídá, že i střední školy mohou využít peníze z evropských fondů na nákup pomůcek.

16:05 - Ministr školství přesvědčuje rodiče, aby dávali své děti do posledního ročníku mateřské školy. "Máme s maželkou tři děti, čekáme čtvrté. Nejstarší syn chodí do speciální školy. Chci říct, jak je důležité, aby do speciálních škol nechodily děti, které tam nepatří, které se klidně mohou zařadit do hlavního proudu. Díky poslednímu ročníku mateřské školky se dítě může vyhnout tomu, aby bylo zařazeno do speciální školy, když to nepotřebuje," řekl Dobeš.

16:00 - Ministři se přesunuli do základní školy v Trmicích.

Foto: Jan Langer

15:45 - Ještě živější debatu zažil Josef Dobeš v neoficiální části s učiteli, když se na něj "vrhla" polovina sborovny. "Každý kvalifikovaný pedagog dostane přidáno," uklidňuje.

15:35 - "Prosím maminku, která se tu klidně hádá s ministrem, aby mi na sebe dala kontakt. Není možné, že nemá nárok na žádné dávky," uzavírá diskusi ministr Drábek.

15:20 - Rodiče, kteří přišli na setkání s politiky, mají problém s nezaměstnaností svých dětí, které už jsou třeba po vyučení. "Mého syna nikde nevzali, protože nemá praxi. Nemá nárok ani na dávky," říká další z maminek. Ministr Drábek jí slibuje, že se snaží vytvořit místa pro primární praxi, kde by každý mohl získat první pracovní zkušenost. "Letošek je bohužel co se týče nezaměstnanosti hodně špatný. Příští rok to bude lepší."

ZŠ v Předlicích. Diskuse s rodiči začíná
ZŠ v Předlicích. Diskuse s rodiči začíná | Foto: Jan Langer

15:15 - "Vy říkáte, že romské děti mají být lékaři a podobně. Já mám zkušenost, že když se romské dítě vyučí, stejně ho nikdo nezaměstná. Jakou nám dáte záruku, že když se děti budou učit, pak seženou místo," ptá se asistentka na škole v Předlicích.

15:00 - "Vy jste pro nás velvyslanci změny," říká ministr Dobeš romským rodičům, kteří se sešli v tělocvičně ve škole v Předlicích. Zájem ale není tak velký, jak by si ředitel školy přál. "Na vánoční akademii je tu plno," zlobí se. Rodiče, kteří mají o setkání s politiky zájem, asi nejsou tou úplně pravou cílovou skupinou. "Do školy snad posílá děti každý... Kdo se chová normálně, nemusí mu to vadit," komentuje jedna z maminek záměr vlády dávat dávky jen rodinám, které dávají děti do školy.

14:40 - Ministři začínají misi v ZŠ v Předlicích, kde je skoro sto procent romských žáků. "Hned bych si zahrál fotbal," říká ministr Dobeš směrem k hrajícím si dětem.

 

Právě se děje

Další zprávy