Firma poslala 200 tisíc hnutí ANO a dostala zakázku na obraně. Peníze okamžitě vraťte, nařídil Babiš

Martin Ťopek Martin Ťopek
10. 4. 2017 15:05
Místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se snaží zachraňovat situaci kolem armádní zakázky na neprůstřelné vesty. Tu získala společnost, která předtím poslala hnutí ANO peněžní dar 200 tisíc korun. Babiš přikázal, aby hnutí peníze vrátilo. ANO mezitím kritizovala jak opozice, tak koaliční partneři.
Foto: Economia

Praha - Loni v říjnu získala společnost Argun zakázku na dodávku pěti a půl tisíce neprůstřelných vest pro české vojáky. Dostane za ně 255 milionů korun. Deník Právo v sobotu upozornil, že firma Argun podnikatele Stanislava Petra dříve darovala hnutí ANO statisícový peněžní dar. 

Zatímco ministr obrany za ANO Martin Stropnický nejprve uváděl, že je vše v pořádku, protože zvítězila nejnižší nabídka a není v jeho silách ovlivňovat dárce, šéf hnutí Andrej Babiš přikázal peníze vrátit. "Nařídil jsem, aby hnutí okamžitě vrátilo dar panu Stanislavu Petrovi. A požádal jsem kolegy, aby příště lépe prověřovali naše dárce," uvedl ministr financí na Twitteru.

Reagoval tak na hromadnou kritiku od opozičních i koaličních politiků. "Ve starém prohnilém pořádku by to každého ministra stálo hlavu. Dnes už ale nemáme prohnilý systém, ale nové pořádky, kde je něco takového zcela běžné," uvedl  na adresu ministra obrany předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek

Přidal se k němu i předseda sněmovny za ČSSD Jan Hamáček. "Ministr Stropnický musí vyvrátit veškerá podezření. Toto zavání praktikami, které tak hlasitě v médiích kritizoval," uvedl Hamáček.

Redakce Aktuálně.cz se snažila k případu sehnat vyjádření Stropnického. "Nemám čas," odmítl cokoliv komentovat ministr obrany. Posléze ještě poslal SMS, že souhlasí s vrácením dvou set tisíc korun.

Více sdílný byl i on na sociálních sítích. "Pánové, s radostí vám ve sněmovně vysvětlím, jaké to je, když firmu vybere nezávislá komise na základě nejnižší ceny," vzkázal svým kritikům na Twitteru.

Pochybnosti zároveň panují kolem vlastního výběrového řízení na neprůstřelné vesty. Při prvním výběrovém řízení dodávku získala Česká zbrojovka s cenou 68 milionů korun. Ministerstvo ale od smlouvy ustoupilo a následně zakázku získal mecenáš hnutí ANO, společnost Argun. 

 

Právě se děje

Další zprávy