Firma poslala 200 tisíc hnutí ANO a dostala zakázku na obraně. Peníze okamžitě vraťte, nařídil Babiš

Martin Ťopek Martin Ťopek
10. 4. 2017 15:05
Místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se snaží zachraňovat situaci kolem armádní zakázky na neprůstřelné vesty. Tu získala společnost, která předtím poslala hnutí ANO peněžní dar 200 tisíc korun. Babiš přikázal, aby hnutí peníze vrátilo. ANO mezitím kritizovala jak opozice, tak koaliční partneři.
Foto: Economia

Praha - Loni v říjnu získala společnost Argun zakázku na dodávku pěti a půl tisíce neprůstřelných vest pro české vojáky. Dostane za ně 255 milionů korun. Deník Právo v sobotu upozornil, že firma Argun podnikatele Stanislava Petra dříve darovala hnutí ANO statisícový peněžní dar. 

Zatímco ministr obrany za ANO Martin Stropnický nejprve uváděl, že je vše v pořádku, protože zvítězila nejnižší nabídka a není v jeho silách ovlivňovat dárce, šéf hnutí Andrej Babiš přikázal peníze vrátit. "Nařídil jsem, aby hnutí okamžitě vrátilo dar panu Stanislavu Petrovi. A požádal jsem kolegy, aby příště lépe prověřovali naše dárce," uvedl ministr financí na Twitteru.

Reagoval tak na hromadnou kritiku od opozičních i koaličních politiků. "Ve starém prohnilém pořádku by to každého ministra stálo hlavu. Dnes už ale nemáme prohnilý systém, ale nové pořádky, kde je něco takového zcela běžné," uvedl  na adresu ministra obrany předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek

Přidal se k němu i předseda sněmovny za ČSSD Jan Hamáček. "Ministr Stropnický musí vyvrátit veškerá podezření. Toto zavání praktikami, které tak hlasitě v médiích kritizoval," uvedl Hamáček.

Redakce Aktuálně.cz se snažila k případu sehnat vyjádření Stropnického. "Nemám čas," odmítl cokoliv komentovat ministr obrany. Posléze ještě poslal SMS, že souhlasí s vrácením dvou set tisíc korun.

Více sdílný byl i on na sociálních sítích. "Pánové, s radostí vám ve sněmovně vysvětlím, jaké to je, když firmu vybere nezávislá komise na základě nejnižší ceny," vzkázal svým kritikům na Twitteru.

Pochybnosti zároveň panují kolem vlastního výběrového řízení na neprůstřelné vesty. Při prvním výběrovém řízení dodávku získala Česká zbrojovka s cenou 68 milionů korun. Ministerstvo ale od smlouvy ustoupilo a následně zakázku získal mecenáš hnutí ANO, společnost Argun. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy