Elitní policisté mají průstřelné vesty. Můžou si za to sami, říká dodavatel

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
13. 10. 2016 14:50
Stovky policistů nosí do akcí vesty, které je neochrání před střelbou z pušky nebo samopalu, aniž by o tom věděli. Okraje takzvaných balistických panelů totiž takovou střelbu nevydrží. Vesty přitom používají i členové zásahových jednotek, kteří jsou nasazováni proti ozbrojeným pachatelům. Majitel firmy, která vesty dodala, se však brání, že na vině byla chybná zakázka policejního prezidia. V zadání podle něj nestálo, že policie chce panely z nejkvalitnějšího materiálu po celé ploše. Hájí se také tím, že dodnes k žádnému zranění nedošlo. Prezidium však vesty reklamovalo a žádá výměnu.
Neprůstřelná vesta (ilustrační foto).
Neprůstřelná vesta (ilustrační foto). | Foto: Radek Pecák

Praha – Aniž to tuší, stovky policistů chodí do akcí s neprůstřelnou vestou, která má jednu zásadní vadu: neochrání je proti ostré střelbě z pušky nebo samopalu.

A to včetně elitních zásahových útvarů, které se povolávají například při zatýkání nebezpečných zločinců.

Policejní prezidium ve středu přiznalo, že zakázkou z roku 2014 nakoupilo 562 takzvaných balistických panelů, tedy neprůstřelných "vložek" do vest, které ovšem nejsou odolné proti všem zbraním. Jsou vyrobené tak, že kraje panelu jsou vyrobené z jiného materiálu, jenž takový zásah nevydrží, takže policisté by se ocitli v přímém ohrožení života.

Sice ne tehdy, když na ně bude někdo pálit běžnou pistolí, ale pokud by šlo například o loveckou kulovnici, nebo dokonce samopal a střela by zasáhla okraj panelu, pak už by šlo do tuhého.

Plných 400 panelů přitom používají členové zásahových jednotek, které nosí vesty prakticky do každé akce. Nasazovaní jsou totiž na zásahy proti ozbrojeným pachatelům nebo organizovaným mafiím, kde je velká pravděpodobnost, že se bude střílet.

A co víc: podle informací Aktuálně.cz členové těchto výběrových složek netušili, že nosí panely, které je dokonale nechrání. "Dozvěděli jsme se to náhodou letos na jaře," popsal člen jednotky, který si z obavy před reakcí nadřízených nepřál uvést jméno, Aktuálně.cz ho ale zná. Jeden z policistů na jaře mokrý panel sušil, pak mu navíc ještě spadl na zem. A kraj panelu se odlomil.

Splňují normy, kritéria ne

Panely měly mít takzvanou účinnou plochu – tedy tu nejvíc chráněnou – 700 až 750 centimetrů čtverečních. Zhruba centimetr od okraje jsou však vyrobené z materiálu na bázi pryskyřice. Takže účinná plocha je rázem zhruba 500 centimetrů.

Neprůstřelné vesty jsou připravené třeba na situace, kdy je v okolí aktivní střelec, to se stává, říká inspektorka provozu pražské záchranky.
5:45
Neprůstřelné vesty jsou připravené třeba na situace, kdy je v okolí aktivní střelec, to se stává, říká inspektorka provozu pražské záchranky. | Video: Filip Horký

"Vesty se využívají napříč policií, to znamená jak na krajských ředitelstvích, tak i na útvarech s celorepublikovou působností," řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Kromě zásahovek mají tento typ panelů ve výbavě i takzvané "prvosledové hlídky". Jsou to policisté z okresních měst, kteří by v případě událostí podobných tragické střelbě v Uherském Brodě byli vysláni na místo jako první.

Problémy panelů potvrdily i testy ve zkušebních ústavech, které si policejní prezidium nechalo provést. "Výsledkem provedených zkoušek je, že dodané balistické vesty sice splňují české normy stanovené pro požadovaný stupeň balistické ochrany, nicméně nesplňují technickou specifikaci, kterou jsme požadovali v rámci veřejné soutěže a která je přísnější než stanovené normy," doplnil policejní mluvčí Bocan.

Dodali jsme to, co jste chtěli, reaguje firma

Balistické panely za 14,3 milionu dodala policii společnost Argun z Hradce Králové. Její majitel Stanislav Petr říká, že jako vítěz zakázky tehdy policii dodal přesně to, co si vepsala do podmínek soutěže.

Vedení policie podle Petra chtělo, aby panely odpovídaly mezinárodní normě – a ta připouští "průstřelné" okraje balistických plátů. Kdyby v zadání zakázky stálo, že policie chce panely z nejkvalitnějšího materiálu po celé ploše, nebyl by prý problém je vyrobit.

"My jsme dodali vesty přesně takové, jaké si prezidium přálo. Ani nešlo dělat nic jiného – když nedodržíte zadání zakázky, vyloučí vás. Když jsme panely dodali, nepřišla žádná námitka na kvalitu, dodnes nedošlo k žádnému zranění," prohlásil Petr.

Pláty neprůstřelné po celé ploše by však podle Petra vyšly mnohem dráž: ty současné policii dodával za 3800 korun za kus, nejdokonalejší panely by stály kolem 12,5 tisíce. "Policejní prezidium dalo špatné zadání zakázky a teď to chce svést na naši firmu. Měli jsme několik jednání, kdy se nás ptali, jestli myslíme na zdraví policistů. Ale my jsme nic špatného neudělali," dodal Petr.

Firma Argun vznikla v roce 2005, v minulosti dodávala balistickou ochranu, vesty nebo helmy, kromě policie také například městským strážníkům nebo reportérům České televize působícím ve válečných zónách. "Ani nikdy nebyl žádný problém," upozornil majitel Petr. V roce 2014 firma vykázala tržby 11,8 milionu a skončila ve ztrátě 600 tisíc.

Policejní prezidium panely reklamovalo, firma Argun je však odmítla vyměnit za nové. Takže teď firmu vyzvalo, ať si – podle prezidia – vadné panely vezme zpět. Když to výrobce neudělá, odstoupí policie od smlouvy a je možné, že celý spor nakonec doputuje až k soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Biden ujistil Putina, že USA a spojenci zareagují na případnou vojenskou eskalaci mezi Ruskem a Ukrajinou tvrdými ekonomickými opatřeními

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy