Hluboce lidská osobnost a nesporný morální vzor, říkají politici o disidentce Němcové

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2023 16:56
Za jednu z nejvýraznějších tváří československého disentu označují Danu Němcovou politici. Spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a jedna z prvních signatářů a pak i mluvčích Charty 77 zemřela v úterý ve věku 89 let. Podle premiéra Petra Fialy byla Němcová mimořádnou a hluboce lidskou osobností, která se obhajobou lidských práv významně zasloužila o svobodu a demokracii.
Dana Němcová.
Dana Němcová. | Foto: ČTK

"Odvážná a vytrvalá. I dnes je takových lidí hodně potřeba. Aby bránili svobodu a demokracii před populisty, kteří rozdmýchávají nenávist nejenom uvnitř naší společnosti, ale i vůči lidem z Ukrajiny, kteří potřebují naši pomoc," uvedla na Twitteru senátorka ODS Miroslava Němcová.

Prezident Petr Pavel označil Němcovou za hlas disentu, ochránkyni lidských práv i po roce 1989 a člověka, který tu byl vždy pro druhé. "Patřila k těm, co rozpoznali zlo, a nikdy se nezpronevěřila tomu, za co svým silným osobním příkladem bojovala," napsala hlava státu na sociální síti.

"Neváhala se postavit zlu odvahou a laskavostí. Čest její památce a upřímnou soustrast pozůstalým. Dobrých lidí, jako byla ona, není nikdy dost," napsal na Twitteru pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). I podle něj byla Němcová mimořádně statečná, morálně pevná a výjimečná žena.

Projekt Paměť národa na sociálních sítích připomenul, že Němcová s manželem vytvořili ve svém bytě v Ječné ulici v Praze jedno z neformálních center opozice proti komunistickému režimu. Jedna z mluvčích Charty 77 a zakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných vychovala přes neustálé policejní perzekuce sedm dětí.

"Statečná dáma, nezpochybnitelný morální vzor. Svou víru nikomu nevnucovala, svojí vírou žila," uvedl bývalý ministr financí a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.

Jako na neskutečně nadanou a charakterní ženu na Němcovou vzpomenula předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Nezlomilo ji věznění komunistické diktatury a proti totalitě bojovala, protože nechtěla žít ve lži," napsala na Twitteru.

Němcová po revoluci 1989 krátce působila jako poslankyně Federálního shromáždění, pokračovala i v obraně lidských práv a v pomoci slabým či bezmocným. Společně s Olgou Havlovou stála od počátku ve Výboru dobré vůle, který dodnes pomáhá lidem se zdravotním postižením, opuštěným dětem, seniorům a nemocným. V roce 1992 založila Poradnu pro uprchlíky. O šest let později dostala státní vyznamenání - medaili Za zásluhy.

 

Právě se děje

Další zprávy